ԼՂ տեղահանվածների ծախսերի համար կհատկացվի 144 մլրդ դրամ հավելյալ ծախսեր 11/08/2023   12:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂ տեղահանվածների ծախսերի համար 2024 թ-ի բյուջեով նախատեսված է հատկացնել 144 մլրդ դրամ հավելյալ ծախսեր։ Այս մասին այսօր ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«Սա ամբողջությամբ մենք տեղափոխում ենք պահուստային ֆոնդ։ Սա չի նշանակում, որ ամբողջ 144 մլրդ դրամը ծախսվելու է, որովհետև եթե մենք դեռևս պատկերացում չունենք, թե ինչ ծագրեր են իրականացվելու, բնականաբար ծախսերի մասով էլ պատկերացում չունենք»։
Նա նաև հայտնել է, որ 2024 թվականին ՀՀ պետական բյուջեում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների թոշակների և նպաստների համար կավելացվի լրացուցիչ 30 մլրդ դրամ։
Նրա դիտարկմամբ՝ ԼՂ–ից բռնի տեղահանված անձանց համար նախատեսված ծախսերը ներառված չեն 2024 թ. պետական բյուջեի նախագծում, քանի որ ՀՀ կառավարությունը բյուջեն հաստատել էր սեպտեմբերի վերջերին` մինչ տեղահանությունը։
«ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է 2024 թ. իրականացնել նաև աշխատունակ տարիքի մարդկանց համար վերապատրաստումների և աշխատանքի տեղավորման ծրագրեր, ինչպես նաև բնակարանային ապահովության ծրագրեր»։

На расходы вынужденных переселенцев Нагорного Карабаха планируется допонительно выделить 144 млрд драмов 11/08/2023 12:49 | Лента новостей
На расходы вынужденных переселенцев Нагорного Карабаха по госбюджету Армении на 2024 год планируется дополнительно выделить 144 млрд драмов. Об этом заявил сегодня министр финансов Армении Ваге Ованнисян в ходе обсуждения на заседании постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
"Мы это полностью переводим в резервный фонд. Это не означает, что все 144 млрд драмов будут потрачены, поскольку если у нас еще нет представления относительно планируемых к реализации программ, то, естественно, нет представления и по части расходов", - отметил он.
Он также сообщил, что в проект госбюджета Армении на 2024 год будут включены и расходы на пенсии и пособия вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха, на это планируется дополнительно выделить примерно 30 млрд драмов.
По его словам, предусмотренные для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха расходы не были включены в проект госбюджета на 2024 год, так как правительство утвердило бюджет в конце сентября, еще до насильственной депортации.
"Правительство РА в 2024 году планирует реализовать программы по трудоустройству и переподготовке лиц трудоспособного возраста, а также программы жилищного обеспечения", - сказал он.