Գեոպրոմայնինգը պաշտոնապես հայտարարեց Սոթքի բաց հանքի շահագործումը դադարեցնելու մասին 05/30/2023 17:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Սոթքի ոսկու հանքավայրի ղեկավարությունը քիչ առաջ հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ՝ պաշտոնապես հաստատելով Սոթքի բացի հանքի շահագործման դադարեցումը։
«Պարբերական հրետակոծությունների պատճառով Սոթքի հանքավայրում բացահանքի աշխատանքը դադարեցվել է» վերտառությամբ «ԳՊՄ ԳՈԼԴ» ընկերության մամուլի ծառայության հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ապրիլի 14-ի երեկոյան ժամերից սկսած ադրբեջանական զինուժի կողմից պարբերաբար կրակահերթեր են իրականացվում Սոթքի հանքավայրի ուղղությամբ։
Հանքավայրի աշխատող անձնակազմը բազմիցս փորձել է անցնել աշխատանքային պարտականությունների կատարմանը, սակայն դրան խանգարել է իրականացվող տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ։ Տուժածներ չկան, աննշան վնաս է պատճառվել տեխնիկային։
Ձեռնարկության աշխատակիցների համար մշտական վտանգի իրավիճակը շարունակվում է արդեն մեկ ամսից ավելի։ Որպես հետևանք, Սոթքի բաց հանքում հետագա աշխատանքը անհնարին է դարձել ընկերության վերահսկողությունից անկախ հանգամանքների պատճառով։
Այդպիսով, ընկերությունը բախվել է անհաղթահարելի ուժի հանգամանքների ազդեցությանը (ֆորս մաժոր)։ Աշխատակիցների անվտանգությունը ապահովելու նպատակով, «ԳՊՄ ԳՈԼԴ»-ի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել բաց հանքի շահագործումը և անձնակազմին ուղարկել հարկադիր պարապուրդի»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ «GeoProMining»-ի ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում ավելի վաղ ասել էր, որ Սոթքի հանքավայրը ապրիլի 15- ից մայիսի 15- ը փակ է լինելու։ Նրա փոխանցմամբ՝ հանքի մերձակայքում պարբերաբար կրակոցներ են լինում, անվտանգային նկատառումներից ելնելով, ղեկավարության կողմից որոշում է ընդունվել մեկ ամսով վճարովի արձակուրդ տրամադրել հանքի աշխատակիցներին, միաժամանակ հավելելով, որ հանքի աշխատանքների հետագա ճակատագիրը պարզ կդառնա հարկադիր պարապուրդից հետո, որի վերաբերյալ տնօրինությունը կիրազեկի հանրությանը։
«Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցներում տեղացի բնակիչները մտահոգություն էին հայտնել, որ Սոթքի ոսկու բաց հանքավայրը կարող է այդպես էլ, այլևս, չշահագործվել։
- 09/21/2023 08:20 ՔՊ-ին քվեարկել են միայն իրենց իսկ օգտագործած վարչական ռեսուրսներով բերված մարդիկ. թվեր. «Ժողովուրդ»
- 09/21/2023 08:17 Ասել է, որ հրաժարական չի տալու․ «Հրապարակ»
- 09/21/2023 08:14 Էջմիածնում քաոս է, քաղաքապետն աշխատանքի չի գալիս. «Ժողովուրդ»
- 09/21/2023 08:11 Վերահաշվարկն էլ չի փրկում ՔՊ-ին․ «Հրապարակ»
- 09/21/2023 08:08 Ադրբեջանի դրոշն այրած Արամ Նիկոլյանի նկատմամբ գործընթաց է սկսվել․ «Ժողովուրդ»
- 09/21/2023 08:05 Եռակողմ դավադրություն՝ ընդդեմ արցախցիների․ «Հրապարակ»
- 09/21/2023 08:03 4-տառանոց բառի մեջ 7 սխալ է անում․ ով է ՏԿԵ նախարարի տեղակալը․ «Ժողովուրդ»
- 09/21/2023 09:15 Ադրբեջանցիները երեկվանից դիրքավորվել են Ստեփանակերտի անմիջապես մատույցներում. Տիգրան Աբրահամյան
- 09/20/2023 17:38 Ձերբակալել են Նարեկ Մալյանին. Մելիքյան
- 09/20/2023 16:26 Ինչպես է իրեն զգում ՀՀ առաջ նախագահը, ԽՍՀՄ արտ. հետախուզական ծառայության սպան, գոհ է չէ՞.Ալեն Ղևոնդյան

Работа открытого карьера на Сотском руднике приостановлена из-за периодических обстрелов 05/30/2023   17:18  |  Лента новостей
Вследствие периодических обстрелов работа открытого карьера на Сотском руднике приостановлена, говорится в заявлении пресс-службы GPM Gold.
"С вечера 14 апреля в направлении Сотского рудника велась периодическая стрельба со стороны ВС Азербайджана. Рабочий персонал месторождения неоднократно пытался приступить к выполнению трудовых обязанностей, однако этому мешали обстрелы. Пострадавших нет, незначительные повреждения получила техника", - говорится в заявлении.
В компании отметили, что подобное состояние перманентной опасности для сотрудников предприятия прослеживается уже более месяца.
"Вследствие этого дальнейшее осуществление работ на Сотском открытом карьере стало невозможным по не зависящим от компании обстоятельствам. Тем самым компания столкнулась с обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажором)", - отмечается в заявлении.
В компании также заявили, что с целью обеспечения безопасности сотрудников, руководством ГПМ Голд принято решение приостановить деятельность открытого рудника и отправить персонал в вынужденный простой.
Напомним, ранее представитель "GeoProMining" Рузанна Григорян в беседе с "ФактИнфо" заявила, что  Сотский рудник приостановит  работу с 15 апреля до 15 мая.
Как указала Рузанна Григорян, поскольку в окрестностях рудника регулярно случается стрельба, из соображений безопасности руководство приняло решение предоставить работникам оплачиваемый отпуск на один месяц. В то же время она добавила, что дальнейшая судьба рудника станет ясна после вынужденного простоя, о чем руководство проинформирует общественность.
В беседе с "ФактИнфо" местные жители выразили обеспокоенность в связи с риском прекращения работы открытого карьера на Сотском руднике.