Մայիսի 17-ին հակառակորդի կողմից արձակած կրակահերթի հետևանքով զոհվել է մեկ զինծառայող, ևս մեկը ստացել է վիրավորում. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ 05/18/2023   13:03  |  Քրեական խրոնիկոն
2023 թվականի մայիսի 17-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դիտավորությամբ, հրաձգային զենքերից կրակոցներ են արձակել ՀՀ սահմանագծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ։ Դրա հետևանքով վիրավորում է ստացել նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողը, ով ստացված վնասվածքից հետագայում մահացել է: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեյից։
Ադրբեջանական զինված ուժերը նաև թիրախային կրակահերթեր են արձակել վիրավոր զինծառայողին բուժօգնություն ցուցաբերելու նպատակով նույն մարտական դիրք մեկնած «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով դաստակի շրջանում վնասվածք է ստացել նույն զորամասի բուժակը: Նրա վիճակը գնահատվում է բավարար:
Դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 15-րդ կետերով և 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով:
Կատարվում են անհետաձգելի և անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին լիարժեք իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։
12:06 18/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկ Սոթքում վիրավորում ստացած բուժակը դուրս է գրվել հոսպիտալից
20:31 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր Սոթքում զոհված զինծառայողը Էդգար Սուլեյմանյանն է
19:31 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր Սոթքում վիրավորված զինծառայողը մահացել է. ՊՆ
09:52 13/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄայիսի 12-ին վիրավորում ստացած 4 հայ զինծառայողների կյանքին վտանգ չի սպառնում, նրանցից մեկը դուրս է գրվել հիվանդանոցից

СК возбудил уголовное дело по факту гибели армянского солдата и ранения фельдшера в результате обстрела со стороны азербайджанских ВС 05/18/2023   15:00  |  Криминальная хроника
Уголовное производство инициировано по факту гибели военнослужащего Вооруженных сил Армении и ранения фельдшера в результате обстрела со стороны азербайджанских ВС. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно сообщению ведомства, 17 мая 2023 года около 16:15 военнослужащие ВС Азербайджана по мотивам расовой, национальной, этнической ненависти, нетерпимости или вражды, вынашивая умысел на убийство военнослужащих Вооруженных Сил Республики Армения, исполняющих свой служебный долг, открыли из стрелкового оружия огонь по боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части министерства обороны Армении, дислоцированной в восточном направлении границы РА.
В результате обстрела ранение получил военнослужащий срочной службы той же воинской части, который впоследствии скончался от полученного телесного повреждения.
Азербайджанские ВС также вели прицельный огонь по автомобилю марки "УАЗ", прибывшему на ту же боевую позицию с целью оказания медицинской помощи раненому военнослужащему. В результате был ранен фельдшер той же воинской части. Он получил ранение в запястье. Его состояние оценивается как удовлетворительное.
"На основании поступившего сообщения в 5-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении инициировано уголовное производство по пп. 1 и 15 ч. 2 ст. 155,  пп. 1, 7 и 15 ч. 2 ст. 44-155,  пп. 3 и 4 ч. 2 ст. 264 УК РА. Проводятся неотложные и необходимые доказательные и процессуальные действия с целью установления обстоятельств произошедшего, дачи полной правовой оценки преступным деяниям военнослужащих ВС Азербайджана", – говорится в сообщении СК РА.