Խոստանում եմ՝ ադրբեջանցիները դրանից երջանիկ չեն լինելու. Ալեն Սիմոնյան 02/28/2023   13:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հաագայի դատարանի որոշումը Հայաստանի կողմից օգտագործվելու է միջազգային բոլոր ատյաններում։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 28-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ ավելացնելով. «ես առնվազն խոստանում եմ, որ ադրբեջանցիները դրանից երջանիկ չեն լինելու»:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին միջանկյալ որոշում է կայացրել՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ապահովել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների եւ բեռների երկկողմանի անխափան տեղաշարժը, սակայն առ այս պահը Հաագայի դատարանի որոշումը չի կատարվել։
Անդրադառնալով Ալիեւի հայտարարությանն այն այն, որ 2023-ը բեկումնային է լինելու Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորելու հարցում, ԱԺ նախագահը անշնորհակալ գործ համարեց նրան մեկնաբանելը։ «Ես չգիտեմ՝ ինքն ինչ նկատի ունի, որովհետեւ նա մի օր մի բան նկատի ունի, հետո պարզվում է՝ ուրիշ բան նկատի ուներ, հետո պարզվում է ինքը ներքին լսարանի համար էր ասում: Անշնորհակալ գործ եմ համարում մեկնաբանել իր ասածները: Մենք մեր երկրի շահերն առաջ տանելու, մեզ համար լավ պայմաններ ստանալու ուղղությամբ պետք է աշխատենք»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Միաժամանակ նա դժվարացավ ասել, թե արդյոք Ադրբեջանը արձագանքել է, այսպես կոչված, «Խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ Հայաստանի ներկայացրած տարբերակին։ «Այս պահին տեղեկություն չունեմ, որ որեւէ արձագանք կա, իսկ հնարավոր հանդիպումների քննարկումներ մշտապես կան, բազմաթիվ առաջարկներ կան բոլոր հնարավոր տեղերից»,- ասել է Ա. Սիմոնյանը։ Լրագրողի դիտարկմանը, թե ո՞վ պետք է լինի այն միջազգային երաշխավորը, որը պետք է ապահովի ԼՂ ժողովրդի իրավունքների իրացումը՝ ԱԺ նախագահն ընդունել է մեխանիզմի սահմանման անհրաժեշտությունը։
«Հիմա ձեւական ինչ-որ բան կնքել, հետո ասել՝ չի գործո՞ւմ... Միանշանակ է, որ բոլոր պայմանավորվածությունները պետք է ինչ-որ երաշխիք ունենան: Հիմա մենք ունենք նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիր, որի իրականացումից մենք էլ ենք դժգոհ, ադրբեջանական կողմն էլ է դժգոհություն հայտնում: Պետք է հասկանանք՝ արդյոք մեխանիզմ անհրաժեշտ է: Մենք կարծում ենք, որ մեխանիզմը միանշանակ անհրաժեշտ է»,-հայտարարել Ալեն Սիմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ կառավարության փետրվարի 16-ի նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ավարտել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքները, և մեր առաջարկները փոխանցել ադրբեջանական կողմին։

Азербайджан счастлив не будет: Симонян об использовании Арменией решения Гаагского суда в международных инстанциях 02/28/2023 13:52 | Лента новостей
Решение Гаагского суда будет использовано Арменией во всех международных инстанциях. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами в парламенте спикер НС Армении Ален Симонян.
"Как минимум, я обещаю, что азербайджанцы от этого счастливы не будут", - сказал Симонян.
Напомним, 22 февраля Международный суд ООН постановил применить обеспечительную меру, обязав Азербайджан обеспечить беспрепятственное передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях, однако Баку до сего момента не исполнил решение Гаагского суда.
Комментируя заявление Алиева о том, что 2023 год будет годом прорыва в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, спикер НС РА назвал неблагодарным делом комментировать его. "Я не знаю, что он подразумевал; то имеет в виду одно, потом, выясняется, он имел в виду другое, затем оказывается, что он это говорил для внутренней аудитории. Считаю, что комментировать его высказывания – дело неблагодарное. Мы будем продвигать интересы нашей страны и должны работать над тем, чтобы добиться хороших условий для себя", - отметил Ален Симонян.
При этом он затруднился с ответом на вопрос, действительно ли Азербайджан отреагировал на представленный Арменией вариант так называемого "мирного договора". «На данный момент у меня нет сведений, что есть какая-то реакция, а обсуждения по возможным встречам всегда ведутся. Поступают многочисленные предложения из всех возможных мест", - сказал Симонян.
На вопрос журналиста, кто должен выступить международным гарантом, обеспечивающим реализацию прав народа Нагорного Карабаха, спикер НС отметил необходимость определения механизма.
"Однозначно, что все договоренности должны иметь гарантию. Сейчас у нас есть соглашение от 9 ноября, выполнением которого мы тоже недовольны. Азербайджанская сторона тоже выражает недовольство. Мы должны понять, действительно ли необходим механизм. Мы считаем, что механизм однозначно необходим", - сказал Ален Симонян.
Напомним, на прошедшем 16 февраля заседании правительства премьер Армении Никол Пашинян заявил о завершении очередного этапа работы над проектом установления мира и налаживания отношений с Баку; наши предложения переданы азербайджанской стороне.