Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին տեղում ծանոթանալու նպատակով մեր երկիր ժամանած ԵԽԽՎ համազեկուցողներին ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահը 02/17/2023   14:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին եւ Բորիանա Աբերգին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին ծանոթանալը: Նա ընդգծել է համազեկուցողների կողմից նախատեսվող սահմանամերձ մարզեր այցելության եւ Հայաստանում հանգրվանած արցախցիների հետ հանդիպման անհրաժեշտությունը:
«Բարձր ենք գնահատում Վեհաժողովի եւ ձեր՝ որպես համազեկուցողներ, աշխատանքը եւ ներգրավվածությունը: Տեղյակ եմ, որ Լաչինի շրջափակման հենց առաջին օրերին հայտարարությամբ եք հանդես եկել»,- նշել է ԱԺ խոսնակը՝ արժեւորելով Վեհաժողովի Միգրացիայի հանձնաժողովի կողմից նախապատրաստվող «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետեւանքները» վերտառությամբ զեկույցը:

Спикер НС Армении принял содокладчиков ПАСЕ, прибывших для ознакомления с кризисом Лачинского коридора 02/17/2023   15:21  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 17 февраля принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Кильюнена и Бориану Аберг. Об этом сообщает пресс-служба НС Армении.
Спикер парламента, приветствуя гостей, отметил важность их визита для ознакомления с ситуацией, создавшейся вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора. Он подчеркнул необходимость посещения намеченных содокладчиками приграничных областей и встреч с находящимися в Армении гражданами Арцаха.
“Мы высоко ценим работу и участие Ассамблеи и вас как содокладчиков. Знаю о вашем заявлении в первые же дни блокады Лачина", - подчеркнул спикер НС, высоко оценив подготавливаемый Комиссией ПА по миграции доклад "Гуманитарные последствия блокады Лачинского коридора".