Ընտանիքների վերամիավորման նպատակով ԿԽՄԿ միջոցով երեկ Հայաստանից Արցախ է տեղափոխվել 11 հոգի, այսօր հակառակ ուղղությամբ՝ 19 01/30/2023 11:05 | ԼՐԱՀՈՍ
ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի միջոցով միայն երեկ և այսօր 30 հոգի, ովքեր դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի մրջանցքի արգելափակման պատճառով չէին կարողանում վերամիավորվել իրենց ընտանիքների հետ, վերջապես վերամիավորվել են։
Երեկ 11 հոգի Հայաստանից են տեղափոխվել, անցկացվել Լաչինի միջանցքով, իսկ այսօր առավոտյան 19 հոգի՝ հակառակ ուղղությամբ՝ դարձյալ ընտանիքների վերամիավորման նպատակով։ Երեկ նաև 6 բուժառու է տեղափոխվել ՀՀ տարբեր բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար»-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին և հավելեց, որ հետադարձ ճանապարհին մեկ բեռնատար Արցախի բուժկենտրոնների համար դեղորայք ու բժշկական պարագաներ է տարել։

Красный Крест сегодня вывез из Арцаха в Армению 19 человек 01/30/2023   11:24  |  Лента новостей
30 человек, которые из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря были разлучены с родными, за последние два дня смогли наконец воссоединиться со своими семьями.
"Вчера 11 человек были перевезены в Арцах из Армении через Лачинский коридор, а сегодня утром 19 человек были доставлены обратно, снова с целью воссоединения со своими семьями. Вчера также 6 пациентов были доставлены в медучреждения Армении на экстренное лечение», - сообщила в беседе с "ФактИнфо" руководитель коммуникационных программ делегации Международного комитета Красного Креста в Армении Зара Аматуни.
Она добавила, что на обратном пути один грузовик доставил для медцентров Арцаха лекарства и медицинские принадлежности.