ԿՄԽԿ միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս երեք հիվանդ 01/27/2023 11:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ՝ «Ստամոքսի անտրալ հատվածի քաղցկեղ` ռեգիոնար լիմֆատիկ հանգույցների ախտահարումով», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ» և «Զույգ ծնկների վալգուսային դեֆորմացիա, վիճակ հեմիէպիֆիզեոդեզից հետո» ախտորոշումներով, այսօր՝ հունվարի 27-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 9 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 16 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 49 հիվանդ։

Еще трое пациентов перевезены из Арцаха в Армению при посредничестве Красного Креста 01/27/2023   11:51  |  Лента новостей
Еще трое  пациентов 27 января в различные специализированные медицинские центры Республики Армения. Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
Их транспортировка осуществляется при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста ввиду блокирования единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией.
Сообщается, что в Армению из Арцаха сегодня были перевезены пациенты с диагнозами «Рак антрального отдела желудка с поражением регионарных лимфатических узлов», «Рак левой молочной железы» и «Вальгусная деформация парных коленей, состояние после гемиэпифизиодеза».
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении  министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
9 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
13 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 6 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцах в Армению были перевезены 49 пациентов.