Միջազգային առաջատար մի շարք լրատվամիջոցներ արձագանքել են Ստեփանակերտում կայացած հանրահավաքին 12/26/2022   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության  մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում դեկտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած համաժողովրդական հանրահավաքը հայտնվել է միջազգային մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում:
Հանրահավաքի մասին գրել է Agence France Presse (AFP) գործակալության թղթակիցը: Հոդվածը տարածել են France 24, Digital Journal, Channel News Asia, RFI լրատվամիջոցները:
Հոդվածի հեղինակը հակիրճ ներկայացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի՝ 2 շաբաթ շարունակվող արգելափակումը:
Հոդվածի հեղինակը, վկայակոչելով ՀՀ կառավարությանը, նշում է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղում առաջացել է սննդի, դեղորայքի և վառելիքի պակաս:
AFP-ի թղթակիցը զրուցել է Ստեփանակերտի 70-ամյա բնակչուհի Դոնարա Գաբրիելյանի հետ, ով շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքով Արցախը կապվում է ոչ միայն Հայաստանի հետ:
«Սա միակ ճանապարհն է, որ կապում է Արցախը մնացած աշխարհի հետ, ոչ միայն Հայաստանի, քանի որ մենք աշխարհի հետ կապվում ենք Հայաստանի միջոցով», - ասել է Դոնարա Գաբրիելյանը:
Ստեփանակերտում երեկ տեղի ունեցած հանրահավաքին է անդրադարձել նաև ТАСС լրատվական գործակալությունը: Լրատվամիջոցը նույնպես ներկայացրել է վերջին երկու շաբաթներին Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և երկու կողմերի հայտարարություններն այդ առնչությամբ:
16:17 25/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրանի ողջ հայ ժողովուրդն ունենար արցախցու ոգին` ազատատենչ, չընկվճվող, պայքարող. Իշխանյան

Мировые СМИ отреагировали на многотысячный митинг в Степанакерте 12/26/2022   12:35  |  Лента новостей
Состоявшийся 25 декабря на площади Возрождения в столице Республики Арцах Степанакерте общенародный митинг оказался в центре внимания ряда ведущих мировых СМИ.
О митинге написал корреспондент агентства Agence France Presse (AFP). Статья была растиражирована  France 24, Digital Journal, Channel News Asia, RFI media.
Автор статьи кратко представляет ситуацию между Арменией и Азербайджаном, а также продолжающуюся на протяжении уже двух недель блокаду народа Арцаха.
Автор статьи, ссылаясь на правительство Республики Армения, отмечает, что после блокирования Лачинского коридора в Нагорном Карабахе возникла нехватка продовольствия, медикаментов и топлива.
Корреспондент AFP побеседовал с 70-летней жительницей Степанакерта Донарой Габриелян, которая подчеркнула, что Арцах связан Лачинским коридором не только с Арменией.
«Это единственная дорога, которая соединяет Арцах с остальным миром, а не только с Арменией, потому что наша связь с миром поддерживается через Армению», - сказала Донара Габриелян.
Вчерашний митинг в Степанакерте освещало также информагентство ТАСС. СМИ также рассказало о блокировке Лачинского коридора в последние две недели и представило заявления обеих сторон по этому поводу.