Այսօր 10 տոննա մարդասիրական օգնություն է անցկացվել Լաչինի միջանցքով․ Զառա Ամատունի 12/25/2022 17:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Հումանիտար օգնության առաջին խմբաքանակը Արցախ մուտք է գործել Արցախի շրջափակման 14-րդ օրը։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, ԿԽՄԿ-ն ապահովել է, որպեսզի 10 տոննա հումանիտար բեռն անվտանգ անցկացվի Լաչինի միջանցքով։
«Ե՛վ բեռնատարներ ենք տրամադրել՝ 10 տոննա մարդասիրական օգնությունը տեղ հասցնելու համար, և անվտանգ փոխադրումն ենք ապահովել։ Այդ օգնությունը ներառում է նախ եւ առաջ դեղորայք, մանկական սնունդ, որոնք փոխանցվել են համապատասխան բուժհաստատություններին»,-ասաց Ամատունին։
Նա հիշեցրեց, որ մարդասիրական բեռի տեղափոխումն ու, առհասարակ, ԿԽՄԿ ներգրավմամբ ցանկացած գործողություն իրականացվում է ՀՀ և Արցախի իշխանությունների հետ համաձայնեցված կարգով։
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը նաև նշեց, որ երեկ ևս մեկ մեքենայով դեղորայք է ուղարկվել Արցախ ու տրամադրել բուժհաստատություններին։
«Չորս ամսական փոքրիկին Հայաստան տեղափոխելուց հետո, հետ գնացող մեքենաներից մեկը բեռնվել է դեղորայքով, որը փոխանցվել է դարձյալ բուժհաստատություններին։ Այսօր էլ չորս օտարերկրացու ենք տեղափոխել Հայաստան, ովքեր խրոնիկ առողջական խնդիրներ ունեն․ դա էլ իրենց երկրների ներկայացուցչների դիմումների հիման վրա է արվել»,-նշեց Ամատունին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, փակել է Լաչինի միջանցքը՝ Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ Մինչև երեկ Արցախ բաառապես ոչինչ չէր մտել․ ոչ դեղորայք, ոչ սնունդ, ոչ առաջին անհրաժեշտության որևէ պարագա։

Красный Крест доставил в Арцах 10 тонн гуманитарного груза - Аматуни 12/26/2022   00:18  |  Лента новостей
Первая партия гуманитарной помощи была доставлена в Арцах на 14-й день блокады республики. Как сообщила "ФактИнфо" руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни, Международный Комитет Красного Креста обеспечил безопасную доставку через Лачинский коридор 10 тонн гуманитарного груза.
"Мы предоставили грузовик для доставки 10 тонн гуманитарного груза и обеспечили безопасный проезд. Эта помощь включает в первую очередь лекарства, детское питание, которые были переданы соответствующим медучреждениям", - сказала Аматуни.
Она напомнила, что транспортировка гуманитарного груза и любые действия с участием МККК в целом осуществляются в соответствии с процедурой, согласованной с властями РА и Арцаха.
Представитель МККК также напомнила, что накануне еще на одной машине в Арцах были доставлены медикаменты и переданы медучреждениям.
Аматуни также сообщила, что из Нагорного Карабаха в Армению по медицинским показателям и договоренности были вывезены 4 иностранных гражданина, страдающих хроническими заболеваниями. «Это было сделано на основании заявлений представителей их стран", - заявила она.
Ранее в Армению в тяжелом состоянии был доставлен 4-месячный ребенок.
Напомним, с 12 декабря Азербайджан, грубо нарушив трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, перекрыл Лачинский коридор -  единственную дорогу, связывающую Арцах с внешним миром. До вчерашнего дня в Арцах не поступали ни медикаментов, ни продовольствия, ни предметов первой необходимости.