Արցախը արտաքին աշխարհին կապող հաղորդակցությունը պետք է առանց նախապայմանների ու անհապաղ վերականգնվի․ Արցախի ժողովրդի կոչ-ուղերձը՝ համայն հայությանն ու աշխարհին 12/25/2022   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հավաքված ժողովուրդն իր կոչն է ուղղում աշխարհասփյուռ հայությանը, համաշխարհային հանրությանը և ազատության ու համամարդկային արժեքների համար պայքարող յուրաքանչյուր անհատի.
Դեկտեմբերի 12-ից սկսած Արցախը հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ. ավելի քան 120 000 մարդ, այդ թվում` շուրջ 30 000 երեխաներ հայտնվել են ծանր կացության մեջ` իսպառ զրկված լինելով ազատ տեղաշարժի ու դրա հետ կապված բազմաթիվ կենսական հնարավորություններից: Հերթական անգամ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայատարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Արցախի և Հայաստանի միջև ցամաքային ճանապարհի անխափան գործարկումը չի կարող լինել որևէ բանակցությունների և սակարկման առարկա: Արցախը արտաքին աշխարհին կապող հաղորդակցությունը պետք է առանց նախապայմանների ու անհապաղ վերականգնվի և պայմաններ ստեղծվեն դրա հետագա անխափան գործունեությունն ապահովելու համար;
Հայ ժողովրդի հանդեպ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների և խտրական քաղաքականությունը, որը նոր թափ է ստացել 2020թ. աշնանը մեզ պարտադրված պատերազմից ու դրա թողած աղետաբեր հետևանքներից հետո, նպատակ ունի հայաթափել հայկական Արցախը` շարունակելով 1915թ. Թուրքիային կողմից Արևմտյան Հայաստանում իրականացված ցեղասպանության բեմագիրը;
Իր պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքն է 1988թվականին հենց այս հրապարակից ուղղորդել մեր ժողովրդին ազատագրական պայքարի, որի արդյունքում մենք ունենք միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան հռչակված ինքնիշխան պետություն և նրա կենսունակությունն ապացուցող քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական տեսանելի ձեռքբերումներ:
Այսօր, երբ վտանգված է համայն հայության երազանք Արցախի Հանրապետության լինելիությունը, մենք, խոնարհվելով մեր ազատագրական պայքարի ճանապարհին իրենց կյանքը նվիրաբերած հայորդիների հիշատակի առջև, վերանորոգում ենք մեր ուխտը` մեր սուրբ նահատակների գործը շարունակելու և մեր արժանապատվությունը վերականգնելու համար:
Շարունակվող պայքարի ընթացքում մենք, ինչպես նախորդ տարիներին, այսօր էլ ունենք մայր Հայրենիքի և համայն հայության համակողմանի աջակցության կարիքը: Անցած տարիներին Արցախը եղել է հայկական ինքնության և արժանապատվության խորհրդանիշ: Այսօր, երբ հայկական երկրորդ հանրապետությունը կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև, Արցախը պետք է դառնա այն առանցքը, որի շուրջ պետք է միավորել համազգային ներուժը: Արցախի Հանրապետության ապագան համազգային նշանակության հարց է և պահանջում է համահայկական համախմբում ու համերաշխություն:
15:29 25/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ու դու մի խրամատում ենք, և այդ խրամատը պատերազմից փոքրացած Արցախն է, ու այսօր մենք պատանդ ենք մեր երկրում․ արցախցի մայր
14:50 25/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե համախմբվենք, կվերաազատագրենք Արցախը, եռագույնը կրկին կծածանվի բռնազավթված մեր տարածքների վրա․ Անդրանիկ Չավուշյան
14:38 25/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք չենք հանձնվում. Ստեփանակերտ. 25. 12. 2022
12:53 25/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցի կիսված ընտանիքների ամենամեծ երազանքն այն է, որ Նոր տարում կրկին միավորվեն․ Լաչինի միջանցքը փակ է արդեն երկու շաբաթ

Связь Арцаха с внешним миром должна быть восстановлена немедленно и без предусловий: жители республики обратились с призывом к миру 12/26/2022   00:05  |  Лента новостей
В завершение митинга, созванного на площади Возрождения в столице Республики Арцах (НКР) Степанакерте, был зачитан призыв-обращение народа Республики Арцах ко всему армянскому народу и миру. Публикуем полный текст обращения ниже;
"Люди, собравшиеся на площади Возрождения в Степанакерте, столице Республики Арцах, обращаются с призывом к армянам всего мира, мировой общественности и каждому, кто борется за свободу и общечеловеческие ценности:
- С 12-го декабря Арцах находится в полной блокаде: более 120 000 человек, в том числе около 30 000 детей, оказались в крайне тяжелом положении. Эти люди лишены свободы передвижения и сопряженных с этим возможностей, необходимых для обеспечения нормальных условий жизни. Военно-политическое руководство Азербайджана в очередной раз грубо нарушает нормы международного права и обязательства, взятые на себя в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года;
- Бесперебойное функционирование сухопутной дороги между Арцахом и Арменией не может быть предметом каких-либо переговоров и торга. Связь Арцаха с внешним миром через дорожное сообщение должна быть восстановлена немедленно - без предварительных условий. Кроме того, должны быть созданы условия, обеспечивающие дальнейшее бесперебойное функционирование дороги;
- Этнические чистки и дискриминационная политика Азербайджана в отношении армянского народа получили новый размах осенью 2020 года после навязанной нам войны и ее катастрофических последствий. Попытка очистить Арцах от армян, заставив их покинуть свои дома, является продолжением геноцидальной политики Турции, которую она осуществила в Западной Армении в 1915 году;
- В 1988 году всенародная воля к свободной и независимой жизни на исторической родине сподвигла наш народ на освободительную борьбу, благодаря которой сегодня мы имеем провозглашенное в соответствии с нормами международного права суверенное государство, а также очевидные политические, экономические и социальные достижения, доказывающие его жизнеспособность;
- Сегодня, когда всеармянская мечта - существование Республики Арцах - находится под угрозой, мы, преклоняясь перед памятью наших соотечественников, отдавших жизни в борьбе за свободу, возобновляем свой обет, чтобы продолжить дело павших и невинно убиенных и восстановить наше достоинство;
- Наша непрестанная борьба, как и прежде, нуждается во всесторонней поддержке Родины и всего армянского мира. Арцах всегда был символом армянской идентичности и достоинства. Сегодня вторая армянская республика стоит перед новыми вызовами, и именно Арцах должен стать центром, вокруг которого необходимо объединить национальный потенциал. Будущее Республики Арцах - дело государственной важности, требующее консолидации и солидарности всего армянского мира;
- Республика Арцах и впредь будет прилагать усилия для укрепления обороноспособности и обеспечения безопасности своего народа, полагаясь на собственные силы и сотрудничая с Миротворческой миссией Российской Федерации;
- Республика Арцах как государство, руководствующееся верховенством основополагающих международных прав, продолжит придерживаться общечеловеческих ценностей и действовать конструктивно. В современных международных отношениях невозможно руководствоваться политикой экспансионизма и экономическими интересами. Арцах – та точка на карте мира, с которой, как и в 1988 году, может начаться формирование нравственного миропорядка 21-го века"