Փաշինյանը և Էրդողանը կարևորել են Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ շփումներն ու բարձր մակարդակի հանդիպումները 10/06/2022   23:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման համատեքստում երկուստեք կարևորվել են ուղիղ շփումներն ու բարձր մակարդակի հանդիպումները: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու այդ ուղղությամբ հետագա հնարավոր քայլերը:
Շեշտվել է երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների քննարկումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուտափույթ իրականացման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացմանը, Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացմանը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային գործընթացների շուրջ:
20:03 06/10/2022  |  ՔաղաքականՓաշինյանը Ադրբեջանի հետագա քայլերի համար շատ մեծ հիմքեր է ստեղծել. Շատ մեծ քարոզչական զենք է տվել Ադրբեջանին. Կարեն Իգիթյան

Пашинян и Эрдоган заявили о важности прямых контактов и встреч на высоком уровне 10/07/2022   00:06  |  Лента новостей
В Праге состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Как сообщает пресс-служба главы правительства Армении, двусторонне была подчеркнута важность прямых контактов и встреч на высоком уровне в контексте урегулирования отношений между Арменией и Турцией.
Никол Пашинян и Реджеп Тайип Эрдоган обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений и возможные дальнейшие шаги в этом направлении.
Была подчеркнута необходимость скорейшей реализации договоренностей, достигнутых в результате обсуждений спецпредставителей двух стран. В частности, речь идет об открытии сухопутной границы для граждан третьих стран, осуществлении прямых авиагрузоперевозок между Арменией и Турцией.