Սյունիքի մարզի 4 բնակավայրից տարհանված բնակիչները՝ կանայք ու երեխաները, աստիճանաբար վերադառնում են. Սյունիքի փոխմարզպետ 09/16/2022 16:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 12-ի՝ լույս 13-ի գիշերը ՀՀ նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պատճառով Սյունիքի մարզի սահմանամերձ գյուղերից տարհանված կանայք ու երեխաները կամաց-կամաց վերադառնում են իրենց օջախները։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի փոխմարզպետ Նարե Ղազարյանը։
Կանայք ու երեխաները դուրս էին եկել հիմնականում Ակներ, Վերինշեն, Ներքին Հանդ, Խոզնավար գյուղերից։ Նրա փոխանցմամբ՝ տարհանվածներին մարզպետարանն առաջարկել է կացարան, բայց մարդիկ նախընտրել են բարեկամի տուն տեղափոխվել՝ հիմնականում հարևան գյուղ, քանի որ մտածում էին, որ շուտ հետ են գալու։ Ու հիմա որոշներն արդեն հետ են եկել իրենց տները»,-ասաց Ղազարյանը։
Կանանց ու երեխաների տարհանման ժամանակ մարզպետարանն օգնել է տեղափոխման հարցում։ Ղազարյանի խոսքով՝ ով դիմել է այդ հարցով, անմիջապես փոխադրամիջոց է տրամադրվել, նույնն էլ հետ գալու ժամանակ է։
«Վարչական ղեկավարների հետ անընդհատ կապի մեջ ենք։ Հիմա սկսել են վերադառնալ։ Լավ է՝ հոգիներն ամուր է, չեն ուզում հեռու մնալ իրենց հողից»,-նշեց փոխմարզպետը։

Женщины и дети постепенно возвращаются в свои дома после эвакуации – вице-губернатор Сюника 09/16/2022   17:11  |  Лента новостей
Женщины и дети, эвакуированные из приграничных сел Сюникской области Армении из-за развязанной Азербайджаном войны против РА, постепенно возвращаются в свои дома. Об этом “ФактИнфо” сообщила вице-губернатор Сюника Наре Казарян.
Женщины и дети выехали в основном из сел Акнер, Вериншен, Неркин Ханд, Хознавар. По ее словам,  областная администрация предложила эвакуированным приют, но люди предпочли остаться у своих родственников, они переехали в соседнее село, поскольку им казалось, что они скоро вернутся. Некоторые из них уже вернулись в свои дома”, - рассказала Казарян.
Содействие в эвакуации женщин и детей оказала областная администрация. По словам Казарян, всем, кто обратился по этому вопросу, немедленно был предоставлен транспорт, аналогичная помощь была оказана и при возвращении.
“Мы на постоянной связи с главами администраций. Сейчас они начали возвращаться. Дух у них крепок, они не хотят находиться вдали от своей земли”, - отметил вице-губернатор.