Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով Սյունիքի մարզում երկու քաղաքացիական անձ վիրավորվել է, մեկը՝ զոհվել. վնասվել են բնակելի տներ, գերեզմանոց, կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքներ. Մարտիրոսյան 09/15/2022   12:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով երեկ երեկոյան զոհվել է Սյունիքի մարզի Նորավան գյուղի բնակիչ Գևորգ Մարտիրոսյանը։ Եվս երկու քաղաքացիական անձ՝ Նորավանի բնակիչ Գավրուշ Հովհաննիսյանը և Տեղ համայնքի բնակիչ Արթուր Մարությանը, վիրավորվել են։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Մարտիրոսյանը։
«Իմ տեղեկություններով՝ Գևորգ Մարտիրոսյանը զոհվել է արկի պայթյունից։ Երեկոյան դուրս էր եկել անասուններին փնտրելու, և ադրբեջանցիները թիրախավորել են»,-նշեց Մարտիրոսյանը։
Ադրբեջանցիները թիրախավորել են նաև Կապանի բժշկական կենտրոնի երկու շտապօգնության մեքենա՝ մեկը Կապան-Ճակատեն ճանապարհին, մյուսը՝ Ճակատեն- Շիկահող։
Ադրբեջանական ստորաբաժանումների հրետակոծության հետևանքով, ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց Էդգար Մարտիրոսյանը, վնասվել են նաև բազմաթիվ բնակելի տներ՝ Կապանի ու Գորիսի ենթաշրջաններում, էլեկտրասնուցման գծեր, Նորավան գյուղի գերեզմանոցը, Քարաշեն գյուղի մշակույթի տունը, Սիսիան համայնքի Նորավան և Աղիտու բնակավայրերը կապող ճանապարհը։
«Գորիս համայնքի Վերինշեն բնակավայրում վնասվել է՝ 3, Ակներում՝ 1 բնակելի տուն։ Ադրբեջանցիների հրետակոծության հետևանքով վնասվել էին նաև Սիսիան համայնքի Վաղատին, Որոտնավան, Շամբ, Դարբաս, Գետաթաղ, Լոր, Լեռնաշեն, Դաստակերտ, ինչպես նաև Կապան համայնքի Ներքին Հանդ, Ծավ և Շիշկերտ բնակավայրերը սնուցող էլեկտրամատակարարման գծերը։ Վաղատուրի էլեկտրամատակարարման գիծն ու գազատարը ևս վնասվել էին։ Նշված բոլոր ենթակառուցվածքները արդեն վերականգնվել են»,-ասաց Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավարը։
Մարտիրոսյանի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով Սիսիան համայնքի Նորավան բնակավայրի մոտ վնասվել է նաև քաղաքացիական ավտոմեքենա։
18:55 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀրթիռահրետանային հարված է հասցվել Սոթքի զորամասին, ինչի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել. ՊՆ
18:37 14/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյս պահին մարտնչող զինվորների ծնողներ, ինչո՞ւ եք նստել տանը, ինչո՞ւ չեք կրծում այս հողատու ու արյուրարբու իշխանության կոկորդը, դուք դեռ բան ունեք փրկելու․ Կարին Տոնոյան
17:31 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Գեղարքունիքում գրավել է ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված համարվող տարածքի շուրջ 150 կմ²-ը․ Հայկական ալիք

Один мирный житель погиб и двое ранены в Сюнике в результате артобстрела со стороны азербайджанских ВС - Мартиросян 09/15/2022   12:38  |  Лента новостей
Житель села Нораван Сюникской области Армении Геворк Мартиросян скончался накануне в результате артобстрела со стороны азербайджанских ВС. Еще двое гражданских лиц: житель Норавана Гавруш Ованнисян и житель общины Тех Артур Марутян были ранены. Об этом сообщил “ФактИнфо” глава аппарата областной администрации Сюника Эдгар Мартиросян.
“По моим сведениям, Геворк Мартиросян погиб от взрыва снаряда. Вечером он оправился на поиски скота, и азербайджанцы открыли по нему огонь”, - отметил Мартиросян.
Азербайджанцы также целились в две машины скорой помощи Капанского медцентра: одну обстреляли на дороге Капан-Чакатен, а другую – Чакатен-Шикаох.
Как рассказал в беседе с агентством Эдгар Мартиросян, в результате артобстрела со стороны азербайджанских ВС повреждены множество жилых домов в Капанском и Горисском раойнах, а также линии электропередач, кладбище Норавана, Дом культуры в Карашене и дорога, связывающая общины Нораван и Ахиту общины Сисиан.
“В селе Вериншен общины Горис повреждены три жилых дома, еще один - в Акнере. В результате артобстрела со стороны азербайджанских ВС были повреждены ЛЭП, питающие населенные пункты Вагатин, Воротнаван, Шамб, Дарбас, Гетатах, Лор, Лернашен, Дастакерт общины Сисиан, а также села Неркин Ханд, Цав и Шишкерт общины Капан. Повреждены также ЛЭП и газопровод в Вагатуре. Вся указанная инфраструктура уже восстановлена”, - рассказал глава областной администрации.
Помимо этого, в результате артобстрела со стороны азербайджанских ВС возле села Нораван был поврежден также гражданский автомобиль, сообщил Мартиросян.