Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցով հրատապ նիստ է հրավիրվել. դատական նիստը կկայանա վաղը 06/29/2022 11:55 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը քննարկելու համար հրատապ նիստ է հրավիրվել։ Այս մասին հայտնում է փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը՝ տեղեկացնելով, որ նիստը նշանակվել է վաղը՝ ժամը 12.00-ին։
«Հենց նոր դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի կազմից տեղեկացանք, որ 30.06.2022թ., ժամը 12։00-ին հրատապ դատական նիստ է նշանակվել Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոփոխելու միջնորդությունը քննարկելու համար»,- գրել է Էրիկ Ալեքսանյանը։
Հիշեցնենք, որ Աղվան Հովսեփյանի փաստաբանական թիմն ավելի վաղ հայտարարությամբ էր հանդես եկել, որում մասնավորապես նշված է.
«Աղվան Հովսեփյանը 30.05.2022 թ-ից առ այսօր գտնվում է «Միքայելյան վիրաբուժական ինստիտուտ» ՓԲԸ ԼՕՌ կլինիկայում։ Բուժման շրջանում Աղվան Հովսեփյանի մոտ դիտվել է գլյուկոզայի ցուցանիշների բարձրացում, որի կապակցությամբ նշանակվել է էնդոկրինոլոգի կրկնակի խորհրդատվություն։ Ի թիվս այլ հիվանդությունների ախտորոշվել է՝ շաքարային դիաբետ 2-րդ տիպ /ինսուլինակախյալ ֆազալ դեկոմպենսացված վիճակ/, դիաբետիկ միկրո-մակրոանգիոպաթիաներ, դիաբեիկ պոլինեյրոպաթիա։ Հատկանշական է, որ պարոն Հովսեփյանի մոտ առկա հիվանդությունն ընդգրկված է կալանքը եւ պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների ցանկում:
Նշվածը հիմք ընդունելով պաշտպանության կողմը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, որով խնդրել է հրավիրել արտահերթ դատական նիստ և կրկին քննարկել Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը, քանզի ստեղծված իրավիճակի պայմաններում վերջինիս Հովսեփյանի կալանքի տակ գտնվելը ոչ միայն ապօրինի է, այլեւ իր մեջ պարունակում է խոշտանգման տարր»։

Срочное судебное заседание созвано для рассмотрения ходатайства об изменении меры пресечения Агвану Овсепяну 06/29/2022   12:04  |  Лента новостей
Срочное судебное заседание созвано для рассмотрения ходатайства об изменении меры пресечения бывшему генеральному прокурору Армении, экс-председателю Следственного комитета РА Агвану Овсепяну. Об этом сообщил адвокат Эрик Алексанян. Он уточнил, что слушания назначены на 30 июня.
"Только что узнал от судьи Мнацакан Мартиросяна, что на  30 июня 2022 года в 12:00 назначено срочное судебное заседание для рассмотрения ходатайства об изменении меры пресечения в отношении Агвана Овсепяна", - написал Эрик Алексанян на своей странице в Facebook.
Напомним, ранее команда адвокатов Овсепяна выступила с заявлением, в котором отметила, что выявленный у бывшего генерального прокурора Армении, экс-председаталя Следственного комитета РА Агвана Овсепяна недуг включен в перечень тяжелых заболеваний, препятствующих содержанию под стражей и отбыванию наказания.
“С 30 мая 2022 года по сей день Агван Овсепян  находится в ЛОР-клинике ЗАО “Институт хирургии Микаеляна”. На этапе лечения у Агвана Овсепяна наблюдалось повышение уровня глюкозы. В этой связи была назначена повторная консультация эндокринолога. Среди других заболеваний были диагностированы сахарный диабет второго типа/инсулинозависимая фазовое декомпенсированное состояние/, диабетические микро- и макроангиопатии, диабетическая полинейропатия. Примечательно, что выявленное у господина Овсепяна заболевание включено в перечень заболеваний, препятствующих содержанию под стражей и отбыванию наказания”, - говорится в заявлении.
Как указали адвокаты, "приняв за основание вышеупомянутое, защита подала в суд ходатайство с просьбой созвать внеочередное судебное заседание и вновь рассмотреть вопрос о замене меры пресечения Агвану Овсепяну, поскольку в сложивших условиях нахождение Овсепяна под стражей не только противправно, но и содержит в себе элемент пытки".