Ադրբեջանը հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնում է աղվանական՝ դրանք հետագայում ադրբեջանականացնելու նպատակով.ԱԳՆ ներկայացուցիչ 10/14/2021   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանաթուրքական տանդեմի՝ ընդդեմ Արցախի սանձազերծած ագրեսիայի հենց առաջին օրվանից պարզ դարձավ, որ խնդիրներից մեկը լինելու է պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը: Նախադեպերի վրա հիմնվելով՝ հասկանալի էր, որ Ադրբեջանը չի խնայելու ոչինչ՝ այդ թվում պատամշակութային և կրոնական ժառանգությունը: Այս մասին խորհրդարանում քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳՆ բազմակողմ քաղաքականության և զարգացման համագործակցության վարչության պետ Արման Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի հիմնական խնդիրն էր ապահովել միջազգային ճնշում, որպեսզի կարողանային կանխել հնարավոր վանդալիզմի դեպքերը.
«Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարի կրկնակի հրթիռակոծումն ապացուցեց մեր բոլոր մտահոգությունները, արդեն կասկածի տեղիք չկար, որ Ադրբեջանը պայքարում է Արցախում հայկական ամեն հետքի դեմ»,-ասաց ԱԳՆ ներկայացուցիչը և ընդգծեց, որ դիվանագիտական բոլոր հնարավոր միջոցները կիրառվում են հայկական պատմամշակութային արժեքները պահպանելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԳ ներկայացուցչի արձանագրմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակաբար քաղաքականացնում է բոլոր հումանիտար խնդիրները և փորձում սակարկությունների վերածել դրանք, բայց միջազգային հանրության պահանջն է, որ թե՛ գերիների, թե՛ պատմամշակութային ժառանգության և այլ հումանիտար խնդիրները լուծվեն ապաքաղաքական մեթոդներով և արագ:
Արման Խաչատրյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի մոտեցումը պատմամշակութային ժառանգությանը երկակի է. մի դեպքում ֆիզիկական ոչնչացումն է, երբ պարզապես քանդում, պայթեցնում են դրանք, մյուսը՝ ինքնության խեղաթյուրումն է, երբ փորձում են հայկական եկեղեցիները ներկայացնել աղվանական, ինչը ոչ այլ ինչ է, կան միջանկյալ քայլ՝ հետո դրանք ադրբեջանականացնելու համար:
22:22 13/10/2021  |  ՔաղաքականԻրանը պատրաստ է ընդհուպ զորքերը մտցնել Հայաստան, որպեսզի թույլ չտա Զանգեզուրի միջանցքի բացումը. քաղտեխնոլոգ
22:07 13/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրանի ԱԳՆ-ն հերքել Է Ադրբեջանում ձերբակալված բեռնատարների երկու վարորդների ազատ արձակման մասին լուրը
20:31 13/10/2021Ադրբեջանն ազատ է արձակել Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում ձերբակալված իրանցի վարորդներին
19:57 13/10/2021  |  ՔաղաքականԱդրբեջանն ու Թուրքիան մեկ ամսվա մեջ 7 զորավարժություն են անում, իրենք պատրաստվում են բոլոր հնարավոր սցենարների, այդ թվում՝ ուժի կիրառման. Տաթևիկ Հայրապետյան
20:32 12/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՀՀԿ Երիտասարդական կազմակերպությունը ստորագրահավաք է սկսում՝ Երեւանում Շուշիի փողոց անվանակոչելու պահանջով. Մամիջանյան
20:21 12/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայում հանդիպել են Կիրիլ պատրիարքն ու Ալլահշուքյուր Փաշազադեն

Баку выдает армянское историко-культурное наследие за албанское с целью его дальнейшей азербайджанизации – представитель МИД Армении 10/14/2021   13:56  |  Лента новостей
С первого же дня развязанной азербайджано-турецким тандемом агрессии против Арцаха стало ясно, что одной из задач станет сохранение историко-культурного наследия. С учетом прецедентов было ясно, что Азербайджан не пощадит ничего, в том числе и историко-культурное и религиозное наследие. Об этом в ходе обсуждения в парламенте заявил начальник Департамента многосторонней политики и сотрудничества в области развития МИД РА Арман Хачатрян.
По его словам, основной задачей армянской стороны было обеспечение международного давления с целью предотвращения случаев возможного вандализма.
“Двойной ракетный обстрел Собора Святого Христа Всеспасителя Казанчецоц в Шуши доказал все наши опасения. Уже не было сомнения в том, что Азербайджан сражается против любых армянских следов в Арцахе”, - сказал представитель МИД, подчеркнув, что применяются все возможные дипломатические средства для сохранения армянского историко-культурных ценностей.
Как указал представитель внешнеполитического ведомства Армении, Азербайджан продолжает политизировать все гуманитарные проблемы и пытается превратить их в предмет торга, но международное сообщество требует, чтобы и проблема пленных, и историко-культурного наследия, и другие гуманитарные вопросы были решены аполитичными методами и как можно скорее.
По словам Армана Хачатряна, у Азербайджана двоякий подход к историко-культурному наследию: в одном случае это физическое уничтожение, когда просто разрушают, взрывают их, в другом – искажение идентичности, когда пытаются армянские церкви выдать за албанские, что является не чем иным, как промежуточным шагом на пути к их дальнейшей азербайджанизации.