Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանի լիազորությունները ԲԴԽ-ն դադարեցրեց 10/04/2021   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ֊ն դադարեցրեց Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանի լիազորությունները՝ բավարարելով նրան կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի միջնորդությունը՝ արձանագրելով համատեղելիության պահանջի խախտումը։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի և «Հայաստանի Հանրապետության Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջների ենթադրյալ խախտման համար։ ՀՀ դատական օրենսգրքի համաձայն՝ դատավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, որևէ պաշտոն` առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից:
Նշված սահմանափակումները կարգավորվում են նաև «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով։ Ըստ ԿԿՀ-ի՝ դատավորը հանդիսացել է ՍՊԸ-ներից մեկի սեփականատերը՝ չունենալով ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու իրավունք։
Նկատենք, որ նմանատիպ մեկ այլ գործով ԲԴԽ-ն գտել էր, որ խախտում չկա, քանի որ խոսքը վերաբերում էր իշխանահաճո որոշումներ կայացնող դատավոր Մհեր Արղամանյանի որդուն ու նրան ընդգրկել դատավորների թեկնածուների ցուցակում ։
15:58 02/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽտրական վերաբերմունք՝ Իշխանությունների սրտի դատավոր Մհեր Արղամանյանի որդու եւ Գագիկ Խանդանյանի գործով. ԲԴԽ-ի փորձությունը
18:14 01/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀանձնաժողովը բերել է մի փաստաթուղթ, որը ստեղծել է բաբելոնյան խառնաշփոթ. Ղամբարյանը՝ Գագիկ Խանդանյանի նկատմամբ հարուցված վարույթի մասին
16:21 30/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼսեցիք Դավիթ Արղամանյանի անունը, մտածեցիք, որ փակ տեղեկություն է. Ղամբարյանը՝ Հայկուհի Հարությունյանին
17:09 27/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԲԴԽ-ն առաջարկել է դատավոր Ռուստամ Մախմուդյանին նշանակել Վերաքննիչ վարչական դատարանի դատավորի պաշտոնում
14:53 13/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրվել են քրեական մասնագիտացման դատավորի թեկնածուների հավակնորդները
16:21 06/09/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԳագիկ Ջհանգիրյանն առաջարկեց հարցերն ուղղել գրավոր, ինչն օրենքով նախատեսված չէ․ ԲԴԽ անդամն ուղղեց նրա սխալը
15:32 02/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատավոր Հովհաննիսյանի նկատմամբ վարույթը կարճելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու
12:49 28/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարն այցելել է Սյունիքի, Արարատի և Վայոց Ձորի դատարաններ
17:37 23/08/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԲԴԽ-ում դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի գործի քննությունը հետաձգվեց

ВСС Армении прекратил полномочия судьи Апелляционного гражданского суда Гагика Ханданяна 10/04/2021   15:51  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении прекратил полномочия судьи Апелляционного гражданского суда Гагика Ханданяна, удовлетворив ходатайство Комиссии по предупреждению коррупции. ВСС констатировал нарушение требования о совместительстве.
Напомним, дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного гражданского суда Гагика Ханданяна было возбуждено за предполагаемое нарушение требований ч. 1 ст. 31 закона “О публичной службе” и  ч. 1 ст. 5 конституционного закона “Судебный кодекс Республики Армения”. Согласно Судебному кодексу РА, судья не может занимать не обусловленную его статусом должность в государственных органах или органах местного самоуправления, какую-либо должность в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой работы.
Упомянутые ограничения регулируются также законом “О публичной службе”. Согласно КПК, судья являлся владельцем одного из ООО, не обладая правом на ведение предпринимательской деятельности.
Отметим, что по другому подобному делу ВСС посчитал, что нарушения нет, так как речь шла о сыне судьи Мгера Аргаманяна, выносящего угодные властям решения, и включил его в список кандидатов в судьи.
17:47 10/12/2019  |  Лента новостейВСС Армении удовлетворил ходатайство министра о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности