Դատարանը հեռացավ որոշում կայացնելու՝ Ռ. Քոչարյանի գործը կասեցրած դատավոր Դ.Գրիգորյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդության վերաբերյալ 08/05/2021   16:39  |  Դատական ռեպորտաժներ
ԲԴԽ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումը կհրապարակվի օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 15։00-ին։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել՝ լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցի ընթացքում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի մեղադրանքով գործով վարույթը կարճելու մասին որոշման վերաբերյալ, իբրև կարծիք արտահայտելու համար։ Ըստ ԱՆ-ի՝ դատավորի կողմից թույլ են տրվել դատավարական առերևույթ խախտում, միջամտություն է եղել արդարադատության իրականացմանը, ազդեցություն է եղել դատարանների հեղինակությանը, մինչդեռ, դատավոր Գրիգորյանն անդրադարձել էր ՍԴ որոշմանը, իսկ մեղադրանքի վերաորակման վերաբերյալ հարցին ի պատասխան նշել էր, որ այդ հոդվածով մեղադրանքը գոյություն չունի, հետևաբար, մեղադրանքի վերաորակման մասին խոսելն ավելորդ է։
Վարույթի շրջանակներում դատավորի հարցազրույցի ձայնագրությունը չի հետազոտվել, այդուհանդերձ, եզրափակիչ ելույթում ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, պնդեց, թե դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գործողություններում առկա է դիտավորություն, քանի որ վերջինս տեղեկացված է եղել, որ օրակարգային հարցը եղել է դատավոր Դանիբեկյանի վարույթում քննվող քրեական գործը և իր կողմից տրված մեկնաբանությունը վերաբերել է հենց այդ գործին։ Փոխնախարար Սուրեն Գրիգորյանը հայտարարեց, թե դիտավորության բացակայության դեպքում առկա է անփութություն և, եթե անգամ վերագրվող խախտումը ճիշտ չի մատնանշվել միջնորդությամբ, ապա դա չի կարող հիմք հանդիսանալ այն մերժելու համար։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն էլ նշեց, որ անձի մեղքը հիմնավորվում է ապացույցների, այլ ոչ թե՝ եզրահանգումների հիման վրա։ Ավելին, առ այս պահը վարույթ հարուցող մարմինը չի հստակեցրել՝ արդյոք ձայնագրությունն ամբողջությամբ է վերծանված, մինչդեռ, ապացույցների ներկայացման բեռը դրված է վարույթ հարուցող մարմնի վրա, ըստ Սահակյանի՝ ձայնագրությունն ամբողջությամբ չի վերծանված։ Սահակյանը նաև արձանագրեց, որ վարույթ հարուցող կողմը չի կարողացել հստակեցնել նաև մեղքը, ինչը վկայում է, որ մեղքը գոյություն չունի, հետևաբար, միջնորդությունը ենթակա է մերժման։ Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն էլ արձանագրեց՝ վարույթ հարուցող կողմը նույնիսկ առ այս պահը չի կողմնորոշվել՝ դատավորն իրեն վերագրվող ենթադրյալ արարքը կատարել է դիտավորությամբ, թե անփութությամբ։ Ներկայացված փաստարկները բավարար չեն՝ արձանագրելու, որ իր կողմից արված հայտարարությունները կարծիք են, ոչ թե՝ դատողություն։
16:13 05/08/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի հարցազրույցի ձայնագրությունը չի պահպանվել, լրատվամիջոցը չի տրամադրել ձայնագրությունը ԲԴԽ-ին
16:54 15/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռկա է մեղքի չկողմնորոշվածություն և դեֆիցիտ, միջնորդությունը պետք է մերժվի․ Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան
16:33 15/07/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԲադասյանի տեղակալը վստահ չէ, որ դատավոր Գրիգորյանի խոսքերը չեն խմբագրվել, բայց պնդում է, որ առկա է դատավարական առերևույթ խախտում
15:28 15/07/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԲԴԽ-ում մեկնարկել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդության քննությունը, Լիպարիտ Մելիքջանյանն ինքնաբացարկ հայտնեց
21:19 01/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՁեռքերդ հեռու՛ Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանից. Դատավորի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել
17:12 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազը Դավիթ Գրիգորյանի գործով Վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել
18:18 29/01/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանն արդարացված է. Վերաքննիչը մերժեց գլխավոր դատախազի բողոքը
11:25 03/11/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանն արձանագրել է, որ Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում առգրավումներ կատարելիս, դուռը կնիքելիս քննիչը խախտել է դատավորի իրավունքները

ВСС Армении удалился на совещание по ходатайству о привлечении к дисциплинарной ответственности судьи, прекратившего дело Кочаряна 08/05/2021   17:16  |  Судебный репортаж
Высший судебный совет(ВСС) Армении удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству о привлечении судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна к  дисциплинарной ответственности. Как передает корреспондент “ФактИнфо”, ВСС огласит решение 16 августа в 15:00.
Дисциплинарное производство в отношении судьи Давида Григоряна было возбуждено министерством юстиции РА якобы за высказанное в одном из интервью мнение относительно решения о прекращении производства по делу, по которому обвинение было предъявлено по статье 300.1 Уголовного кодекса РА. Согласно Минюсту, судья допустил процессуальное нарушение, имело место вмешательство в отправление правосудия, было оказано влияние на репутацию судов, между тем судья Григорян коснулся постановления КС, а в ответ на вопрос по поводу переквалификации обвинения указал, что  обвинения по  этой статье нет, следовательно, говорить о переквалификации обвинения излишне.
В рамках производства запись интервью судьи не была исследована, тем не менее в заключительной речи министерство юстиции РА настояло на наличие умысла в действиях судьи Давида Григоряна, поскольку последний был проинформирован о том, что на повестке дня стоял вопрос об уголовном деле, которое находится в ведении судьи Данибекян, и его комментарии касались именно этого дела. Замминистра Сурен Григорян заявил, что в случае отсутствия умысла есть халатность, и даже при неверном указании в ходатайстве приписываемого нарушения, это не может служить основанием для его отклонения.
Сирануш Саакян, представитель судьи Давида Григорян, в свою очередь, отметила, что  вина человека подтверждается доказательствами, а не на основании выводов. Более того, до сего момента орган, возбуждающий производство, не прояснил, была ли запись полностью расшифрована, между тем бремя представления доказательств возложено на орган, возбуждающий производство. По словам Саакян, запись не полностью расшифрована. Саакян также констатировала, что орган, возбуждающий производство, не смог также конкретизировать вину, что свидетельствует о том, что вины нет. Следовательно, по ее словам, ходатайство подлежит отклонению. Со своей стороны судья Давид Григорян констатировал, что орган, возбуждающий производство, до сих пор даже не определился, совершил ли судья приписываемое ему предполагаемое деяние умышленно или по халатности. Приведенных доводов недостаточно для констатации того, что сделанные им заявления являются мнением, а не суждением.
17:42 05/04/2021  |  Лента новостейГенпрокурор Армении обратился в Кассационный суд по делу судьи Давида Григоряна
16:42 09/09/2020  |  Судебный репортажАпелляционный суд рассматривает жалобу Прокуратуры на прекращение дела в отношении Давида Григоряна