Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղի վարիչն ու 2 աշխատակից ազատվել են աշխատանքից 06/02/2021   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ ՀՀ ԱՆ «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Աբովյանի մասնաճյուղի վարիչը և այս գործընթացում ընդգրված 2 աշխատակից ազատվել են աշխատանքից: ՊՈԱԿ-ի տնօրենը ստացել է խիստ նկատողություն:
Հիշեցնենք, որ համացանցում հայտնված տեղեկատվության վերաբերյալ, ըստ որի Աբովյանի դիահերձարանում նկուղում պահվել են հերոսների դիրեը՝ առողջապահության նախարարությունը պաշտոնապես հայտնել էր, որ Աբովյանի «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի» մասնաճյուղում փորձաքննված և նույնականացված մի քանի մասունքներ ու դիակներ, որոնք ժամանակավորապես պահվել են կենտրոնի ջերմամեկուսիչ պատերով նկուղային հարկում, հարազատները այլ վայր տեղափոխելու ցանկություն են հայտնել:
Չնայած այն հանգամանքին, որ մասունքների տեղաշարժը նպատակահարմար չէ և դրանց պահման ներկա պայմանները համապատասխանում են մասնագիտական պահանջներին, այնուամենայնիվ, որոշել են ընդառաջել ծնողների ցանկությանն ու տեղափոխել այլ դատաբժշկական կենտրոնի սառնարանային հատված` զերծ պահելով հարազատներին լրացուցիչ ցնցումներից: Ավելի ուշ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներողություն էր խնդրել հարազատներից ու հայտներ, որ իր բացթողումն է եղել։
13:14 01/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՄեքենա էր պետք լինում դիերի տեղափոխման համար , բոլորն իրար վրա էին քցում. Հովսեփյան
13:03 01/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՔիչ առաջ դուրս եկա բաժնից, որտեղ մինչեւ երեկ հատակին մեր զոհված զինվորների ցելոֆանապատ դիերն էին. Զոհրաբյան
12:29 01/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի հանձնարարությամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն՝ դիերի և մասունքների պահման պայմանների խնդրի առնչությամբ
11:59 01/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԴե հիմա քեզ դի՛ր իմ տեղը, էն ծնողի տեղը, որ մինչև հիմա չի գտնում իր թանկ որդուն. Զոհվածի մայր
17:32 31/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆ-ն հաստատում է. Աբովյանի դիահերձարանում նկուղային հարկում զինվորների մասունքներ ու դիակներ են պահվել
18:51 24/05/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ֆիզուլի շրջանից հայտնաբերվել և տարհանվել է ևս 4 աճյուն. ԱՀ ԱԻՊԾ

Уволены заведующий абовянским филиалом Центра судебной медицины и еще двое сотрудников 06/02/2021   12:14  |  Лента новостей
Заведующий абовянским филиалом ГНКО "Научно-практический центр судебной медицины" и вовлеченные в процесс двое сотрудников уволены. Директор ГНКО получил строгий выговор. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Армении.
Напомним, относительно появившейся в Сети информации, согласно которой  в подвале абовянского морга хранились тела героев, министерство здравоохранения ранее  официально сообщило, что родственники выразили желание перевезти тела и останки нескольких погибших военнослужащих, которые временно хранились в подвальном помещении центра с теплоизоляцией стен, в другое место.
В Минздраве заявили, что тела погибших прошли  экспертизу и идентификацию в филиале “Научно-практический центр судебной медицины” Абовяна.
“Несмотря на то обстоятельство, что перевозка останков нецелесообразна и настоящие условия их содержания соответствуют профессиональным требованием, тем не менее, мы решили удовлетворить желание родителей и перевезти в холодильное помещение Центра судебной медицины, чтобы оградить родственников от дополнительных потрясений”, - заявили ранее в ведомстве.
Позже и.о. главы Минздрава Армении Анаит Аванесян извинилась перед родственниками погибших, отметив, что это “ее упущение”.