ԱՆ-ն հաստատում է. Աբովյանի դիահերձարանում նկուղային հարկում զինվորների մասունքներ ու դիակներ են պահվել 05/31/2021   17:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Համացանցում հայտնված տեղեկատվության վերաբերյալ ԱՆ պաշտոնապես հայտնում է, որ Աբովյանի «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի» մասնաճյուղում փորձաքննված և նույնականացված մի քանի մասունքներ ու դիակներ, որոնք ժամանակավորապես պահվել են կենտրոնի ջերմամեկուսիչ պատերով նկուղային հարկում, հարազատները այլ վայր տեղափոխելու ցանկություն են հայտնել:
Չնայած այն հանգամանքին, որ մասունքների տեղաշարժը նպատակահարմար չէ և դրանց պահման ներկա պայմանները համապատասխանում են մասնագիտական պահանջներին, այնուամենայնիվ, որոշել ենք ընդառաջել ծնողների ցանկությունն ու տեղափոխել այլ դատաբժշկական կենտրոնի սառնարանային հատված` զերծ պահելով հարազատներին լրացուցիչ ցնցումներից:
Եվս մեկ անգամ նշում ենք, որ մասունքներն անցել են համապատասխան նույնականացում և սպասում են, որ հարազատները վերցնեն' հուղարկավորելու համար ԱՆ կողմից կկազմվի աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի Աբովյանի «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի» աշխատանքների կազմակերպման հետ կապված հարցերը քննելու համար։
18:51 24/05/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ֆիզուլի շրջանից հայտնաբերվել և տարհանվել է ևս 4 աճյուն. ԱՀ ԱԻՊԾ
13:30 21/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը առանց որևէ պատճառի թույլ չի տալիս զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքներ իրականացնել
16:28 10/05/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Զոհված զինծառայողների աճյունների որոնման ուղղությամբ անցած շաբաթ փրկարարները ելք չեն կատարել. ԱՀ ԱԻՊԾ

Минздрав Армении подтверждает: в подвальном помещении абовянского морга хранились останки погибших военнослужащих 05/31/2021   18:03  |  Лента новостей
Министерство здравоохранения официально сообщает, что родственники выразили желание перевезти тела и останки нескольких погибших военнослужащих, которые временно хранились в подвальном помещении центра с теплоизоляцией стен в другое место. Об этом говорится в заявлении в связи с появившейся в соцсети информацией.
Ранее появилась информация о том, что на полу морга тубдиспансера Абовяна в настоящее время хранятся сотни тел военнослужащих в полиэтиленовых пакетах.
В Минздраве заявили, что тела погибших прошли  экспертизу и идентификацию в филиале “Научно-практический центр судебной медицины” Абовяна.
“Несмотря на то обстоятельство, что перевозка останков нецелесообразна и настоящие условия их содержания соответствуют профессиональным требованием, тем не менее, мы решили удовлетворить желание родителей и перевезти в холодильное помещение Центра судебной медицины, чтобы оградить родственников от дополнительных потрясений. Еще раз отмечаем, что останки прошли соответствующую идентификацию и ждут, чтобы родители забрали тела для погребения. Минздрав сформирует рабочую группу, которая изучит вопросы, связанные с организацией работ “Центра судебной медицины” Абовяна”, - говорится в сообщении, опубликованном на странице ведомства в Facebook.