Զոհված զինծառայողների աճյունների որոնման ուղղությամբ անցած շաբաթ փրկարարները ելք չեն կատարել. ԱՀ ԱԻՊԾ 05/10/2021   16:28  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
2021 թվականի մայիսի 3-9-ն ընկած ժամանակահատվածում Արցախի ԱԻ պետական ծառայության ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում գրանցվել է 726 զանգ:
Նախորդ շաբաթվա համեմատ ավելացել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը, ինչի հետևանքով տուժել է 2 քաղաքացի, ցավոք մեկը՝ մահվան ելքով:
Նվազել են հրդեհների դեպքերը: Գրանցված 6 հրդեհներից մեկը տեղի է ունեցել բնակելի շինությունում, այրվել են պատշգամբը և այնտեղ առկա գույքը՝ մասնակի: Բարեբախտաբար ոչ ոք չի տուժել:
Նախորդ շաբաթվա համեմատ նկատվել է զենք-զինամթերքի հայտնաբերման կանչերի աճ: ԱԻՊԾ սակրավորները, ՌԴ ԱԻՆ գործընկերները, «Հումանիտար ականազերծման կենտրոն» հիմնադրամը և «The halo trust» ականազերծող կազմակերպությունը շարունակում են Արցախը առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանքները: Պատերազմից հետո ականներից կամ այլ զինամթերքի պայթյունից միայն մեկ քաղաքացիական անձ է տուժել:
Յոթ օրվա ընթացքում հայտնաբերվել է 212 պայթուցիչ, հակատանկային 3 և թնդանոթի 190 արկ,կասետային 49 հրթիռ, 3 հատ ավիառումբ:
911 ահազանգման կենտրոնում կենցաղային բնույթի 33 կանչ է գրանցվել: Գերակշռող են ջրամատակարարման, դռան և վերելակի բացման դեպքերը:
Զոհված զինծառայողների աճյունների որոնման ուղղությամբ անցած շաբաթ արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման փրկարարները ելք չեն կատարել:
Զինադադարից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից հայտնաբերվել և տարհանվել է 1553 աճյուն:

Спасатели на прошлой неделе не выходили на поиски тел погибших военнослужащих - ГСЧС Арцаха 05/10/2021   16:52  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
С 3 по 9 мая 2021 года в центре кризисного управления Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха зарегистрировано 726 звонков.
“По сравнению с предыдущей неделей увеличилось количество дорожно-транспортных происшествий, в результате которых пострадали 2 человека, к сожалению, один из них погиб. Уменьшилось количество пожаров. Один из 6 зарегистрированных пожаров произошел в жилом доме, сгорел балкон и частично имеющееся там имущество. К счастью, никто не пострадал”, - говорится в сообщени ведомства.
В ГСЧсС также сообщили, что по сравнению с предыдущей неделей увеличилось количество вызовов, связанных с обнаружением боеприпасов. Саперы МЧС, партнеры МЧС РФ, фонд «Центр гуманитарного разминирования» и организация по разминированию «The halo trust» продолжают свою повседневную работу по обеспечению безопасности Арцаха. Только одно гражданское лицо было ранено после войны в результате взрыва мин или других взрывчатых веществ.
За семь дней было обнаружено 212 взрывчатых веществ, 190 противотанковых и 3 пушечных снарядов, 49 кассетных ракет, 3 авиабомбы.
В центре кризисного управления 911 было зарегистрировано 33 звонка. Преобладают случаи подачи воды, открытия дверей и лифтов.
“На прошлой неделе спасатели из спецподразделения быстрого реагирования не совершили выход для поиска тел погибших военнослужащих. тела 1553 погибших были обнаружены и эвакуированы после прекращения огня с территорий, находящихся под контролем Азербайджана”, - говорится в сообщении.