Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին 05/02/2024   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության ներկայիս ընթացքը և զարգացման հեռանկարները: Համագործակցության ներկայիս մակարդակը երկուստեք գնահատվել է բարձր: Ամերիկյան կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումներին:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին նախարար Պապիկյանը և դեսպան Քվինը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարաձգելու մասին համաձայնությունը:
11:46 30/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրեն Պապիկյանն ընդունել է Ռոնան լը Գլյոյին
15:43 25/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրեն Պապիկյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեին

Армения и США обсудили перспективы развития сотрудничества в сфере обороны 05/02/2024   16:22  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сурен Папикян 2 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Кристину Куинн. О
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства РА, в ходе встречи был обсужден нынешний ход и перспективы развития сотрудничества между Республикой Армения и США в сфере обороны. Нынешний уровень сотрудничества был обоюдно оценен как высокий. Американская сторона выразила готовность продолжить содействие оборонным реформам, проводимым в Армении.
Были также обсуждены вопросы региональной безопасности.
В завершение встречи министр Папикян и посол Куинн подписали соглашение о продлении срока действия соглашения «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки в области противодействия распространению оружия массового уничтожения».