Հայաստանը մշտապես զգացել է Ֆրանսիայի աջակցությունը .Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահին 06/01/2021   16:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը և Ֆրանսիան ունեն առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը.
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում հայ ժողովուրդը, Հայաստանը մշտապես զգացել է Ֆրանսիայի աջակցությունը և նախագահ Մակրոնի անձնական աջակցությունը: Շատ կարևոր հանգամանք եմ ուզում ընդգծել, որ նախագահ Մակրոնը մեր տարածաշրջանում ճգնաժամի մեկնարկի առաջին օրից խոսել է ճշմարտության լեզվով, և այդ ձայնը լսելի է եղել ամբողջ աշխարհում: Սա շատ կարևոր է մեզ համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան և նախագահ Մակրոնն այդ հանձնառությունը շարունակում են, և սա չափազանց կարևոր է մեր տարածաշրջանի ճգնաժամային իրավիճակները հաղթահարելու առումով»,-ասել է Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը կարևորում է Ֆրանսիայի դերը, որպես ԵԱՀԿ համանախագահ երկիր և համանախագահության դերը ԼՂ հակամարտության, տարածաշրջանային ճգնաժամերի կարգավորման և երկարատև խաղաղություն հաստատելու հարցում:
Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահին աշնանը հրավիրեց Հայաստան:
18:56 09/05/2021  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնը Ստրասբուրգում բանավեճ է բացել Եվրոպայի ապագայի շուրջ
22:38 26/04/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են ղարաբաղյան հարցը. օրակարգում է նոր նախաձեռնությունը
10:31 25/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
18:25 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, ում ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան.Մակրոն
17:53 10/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպումը
09:31 26/12/2020  |  Մամուլ«Ֆրանսիան մնա՞ Մինսկի խմբում». Մակրոնն իր տարակուսանքն է հայտնել Փաշինյանի անձի եւ պահվածքի առնչությամբ «Հրապարակ»

“Армения всегда чувствовала поддержку Франции”: Пашинян встретился с Макроном в Париже 06/01/2021   16:31  |  Лента новостей
Армения и Франция имеют особенные отношения, заявил и.о. премьер-министра РА Никол Пашинян на встрече с президентом Франции Эммануэлем Макроном в Париже.
“Очень важно констатировать, что все это время армянский народ, Армения постоянно чувствовали поддержку Франции и лично президента Макрона. Хочу особо подчеркнуть, что президент Макрон с первого же дня начавшегося в нашем регионе кризиса говорил на языке правды, и его голос был слышен во всем мире. Это очень важно для нас”, - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что президент Макрон продолжает эту свою миссию, которая чрезвычайно важна для преодоления кризисных ситуаций в регионе.
Никол Пшаинян подчеркнул важную роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ  и сопредседательства в вопросе урегулирования карабахского конфликта, разрешения кризисов и установления долгосрочного мира в регионе.
Никол Пашинян пригласил президент Франции посетить Армению осенью.
10:34 25/04/2021  |  Лента новостейПашинян обсудил с Макроном ситуацию на Южном Кавказе и регулирование карабахского конфликта
14:21 07/01/2021  |  Карабахский конфликтФранция выступает за поиск долговременного политического урегулирования карабахского конфликта - Макрон
09:27 07/01/2021  |  Лента новостейСитуация в Арцахе и не только: известны подробности телефонного разговора Пашиняна и Макрона