Մեր պարտքն է՝ կանխելու մոռացումը, ժխտումը, սուտը. Էմանուել Մակրոնի նամակը Արմեն Սարգսյանին 04/23/2021   22:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ նամակ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Նամակում ասված է.
Թանկագին Արմեն,
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին իմ բոլոր մտքերն ուղղված են պատմության զրկանքները կրած Հայաստանին։
Մտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, որոնց ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան, և որոնց ժառանգները կերտեցին մեր երկիրը։ Մենք երբևէ չենք մոռանա։
Կցանկանայի հույզերով և արժանապատվությամբ լի այս օրը լինել ձեզ հետ: Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարին կից Զբոսաշրջության, արտերկրի ֆրանսիացիների և ֆրանկոֆոնիայի հարցերով պետքարտուղար պարոն Ժան-Բատիստ Լըմուանին խնդրել եմ ինձ ներկայացնել Երևանում Ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությունների ընթացքում։
Ինչպես և հանձն էի առել, 2019 թվականից ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես ճանաչվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Ֆրանսիայում ամենուր, ի հեճուկս համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների, կնշվի մեր հանրապետական օրացույցում ընդգրկված այդ օրը։ Այս ապրիլի 24-ին, առավել, քան ցանկացած մեկ այլ օր մեր երկու ժողովուրդները համախմբված են նույն հիշատակի շուրջ։
Ճշմարտությունն ընդունելով՝ անցյալը հիշելը, հարգանքի տուրքը հանգուցյալներին և ապրողների հիշողությունը հարգելը մեր պարտքն է՝ կանխելու մոռացումը, ժխտումը, սուտը: Պատմության ընթացքում ձեր կողքին հանձնառու լինելով՝ մենք ապագայի հանդեպ հանձնառու ենք նաև այսժամ, երբ Ձեր երկիրն անցավ տարածաշրջանը պատուհասած մահաբեր հակամարտության միջով, որտեղ չափազանց շատ արյուն է հեղվել։ Պետք է կերտել նոր՝ խաղաղության, բարգավաճման և հաշտության էջ։Հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը, որ ձեզ հետ միասին մղել է և կշարունակի մղել Ֆրանսիան, չի դադարի, քանզի այն միայն հայերի պայքարը չէ։ Այն Ֆրանսիայի Հանրապետության եղբայրության սկզբունքի հիմքում է։
Տխրության, բայց նաև հույսի այս օրը, երբ միասին հիշում ենք մարտիրոսված ժողովրդի սոսկալի տառապանքները, Ֆրանսիային և Հայաստանին միավորում են բարեկամությունը և եղբայրությունը։ Հաճեցեք ընդունել, պարոն Նախագահ, հարգանացս գերագույն հավաստիքը»:
19:25 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ֆրանսիան առանցքային դերակատարություն ունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում». Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարին
11:02 17/04/2021  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում 8 մարդ մահացել է AstraZeneca-ով պատվաստվելուց հետո

«Наш долг – предотвратить забвение, отрицание, ложь»: Макрон написал письмо президенту Армении в связи с годовщиной Геноцида армян 04/24/2021   10:06  |  Лента новостей
В связи с 106-ой годовщиной Геноцида армян президент Франции Эммануэль Макрон направил письмо президенту Армении Армену Саркисяну.
«Господин Президент,
Дорогой Армен,
В 106-ую годовщину Геноцида армян все мои мысли направлены к испытавшей исторические лишения Армении.
Я мысленно с армянским народом, с теми, кто чудом спасся от Геноцида, и с беженцами, которых в своё время приняла Франция и потомки которых строили нашу страну. Мы никогда этого не забудем.
Хотел бы в этот преисполненный эмоций и достоинства день быть вместе с вами. Я попросил Госсекретаря по вопросам туризма, зарубежных французов и франкофонии Министерства Европы и иностранных дел господина Жан-Батиста Лемуана представлять меня в Ереване на церемониях памяти Геноцида.
Как я и обязался, с 2019 года 24 апреля во Франции официально признано Днём памяти Геноцида армян. Во Франции везде, несмотря на обусловленные пандемией ограничения, будет отмечаться эта включённая в наш республиканский календарь дата. В день 24 апреля, более, чем в любой другой день, наши два народа объединены одной памятью.
Принимая истину, наш долг помнить прошлое, воздавать дань уважения павшим и уважать память живущих, чтобы предотвратить забвение, отрицание, ложь. Будучи с вами в течение истории, мы ответственны за будущее также сейчас, когда Ваша страна прошла через постигший регион губительный конфликт, в котором пролито чрезвычайно много крови. Нужно создавать новую страницу мира, процветания и примирения. Борьба во имя справедливости и правды, которую Франция вместе с вами вела и продолжит вести, не прекратится, поскольку это борьба не только армян. Она в основе принципа братства Французской Республики.
В этот день скорби, но также надежды, когда мы вместе вспоминаем ужасающие страдания подвергнутого мучениям народа, Францию и Армению объединяют дружба и братство.