Մտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, ում ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան.Մակրոն 04/24/2021   18:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ ֆեյսբուքյան գրառում է կատարել.
«Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին իմ բոլոր մտքերն ուղղված են դեպի պատմության զրկանքները կրած Հայաստանը։ Մտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, ում ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան, և որոնց ժառանգները կերտեցին մեր երկիրը։ Մենք երբևէ չենք մոռանա։
Ինչպես և հանձն էի առել, 2019թ.-ից ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես ճանաչվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Ֆրանսիայում ամենուր՝ ի հեճուկս համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների, կնշվի մեր հանրապետական օրացույցում ընդգրկված այդ օրը։ Ավելի քան ցանկացած մեկ այլ օր, այս ապրիլի 24-ին մեր երկու ժողովուրդները համախմբված են նույն հիշատակի շուրջ։
Անցյալը հիշելը՝ ընդունելով ճշմարտությունը, հանգուցյալներին հարգանքի տուրք մատուցելը և ապրողների հիշողությունը հարգելը մեր պարտքն է՝ կանխելու համար մոռացումը, ժխտումը, սուտը։ Պատմության ընթացքում ձեր կողքին հանձնառու լինելով՝ մենք նաև հանձնառու ենք ապագայի հանդեպ այսժամ, երբ Ձեր երկիրն անցավ տարածաշրջանը պատուհասած մահաբեր հակամարտության միջով, որտեղ չափազանց շատ արյուն է հեղվել։ Պետք է կերտել նոր՝ խաղաղության, բարգավաճման և հաշտության էջ։
Հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը, որ ձեր կողքին Ֆրանսիան մղել է և կշարունակի մղել, չի դադարի, քանզի այն միայն հայերի պայքարը չէ։ Այն Ֆրանսիայի Հանրապետության եղբայրության սկզբունքի հիմքում է։
Տխրության, բայց նաև հույսի այս օրը, երբ միասին հիշում ենք մարտիրոսված ժողովրդի սոսկալի տառապանքները, Ֆրանսիային և Հայաստանին միավորում են բարեկամությունը և եղբայրությունը»,-գրեկ է Ֆրանսիայի նախագահը։
17:53 10/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են Մոսկվայում կայանալիք եռակողմ հանդիպումը
09:31 26/12/2020  |  Մամուլ«Ֆրանսիան մնա՞ Մինսկի խմբում». Մակրոնն իր տարակուսանքն է հայտնել Փաշինյանի անձի եւ պահվածքի առնչությամբ «Հրապարակ»
10:26 20/11/2020  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան պատրաստ է լիակատար աջակցություն ցուցաբերել ԼՂ ու նրա շրջակայքի մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության գործում. Մակրոն
23:10 19/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
11:06 17/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի նախագահը խոստացել է մարդասիրական օգնություն ուղարկել Հայաստան
18:30 16/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պուտինը Մակրոնին պատմել է Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության կայունացման մասին

Макрон на армянском языке обратился к армянскому народу 04/24/2021   20:41  |  Лента новостей
Президент Франции Эммануэль Макрон сегодня, 24 апреля, почтил память жертв Геноцида армян. Макрон возложил цветы у памятника Комитасу на площади Канады в Париже.
Президент Франции также на армянском языке обратился к армянскому народу на своей странице в Facebook. В своем послании Макрон отметил:
"В 106-ю годовщину Геноцида армян все мои мысли с Арменией, которая пережила исторические лишения. Я мысленно с армянским народом, с теми, кто чудом спасся от Геноцида, и с беженцами, которых в своё время приняла Франция и потомки которых строили нашу страну. Мы никогда этого не забудем.
Как я и обязался, с 2019 года 24 апреля во Франции официально признано Днём памяти Геноцида армян. Во Франции везде, несмотря на обусловленные пандемией ограничения, будет отмечаться эта включённая в наш республиканский календарь дата. В день 24 апреля, более, чем в любой другой день, наши два народа объединены одной памятью.
Повсеместно во Франции, несмотря на ограничения, связанные с пандемией, будет отмечаться день, включенный в наш национальный календарь. В это 24 апреля, как никогда раньше, наши два народа объединены одной и той же памятью.
Помня о прошлом, принимая истину, отдавая дань уважения усопшим и чтя память живых, наш долг - предотвратить забвение, отрицание и ложь. Будучи с вами на протяжении всей истории, мы также привержены будущему в то время, когда ваша страна пережила смертельный конфликт в регионе, в котором пролито чрезвычайно много крови. Необходимо создать новую страницу мира, процветания и примирения.
Борьба во имя справедливости и правды, которую Франция вместе с вами вела и продолжит вести, не прекратится, поскольку это борьба не только армян. Она в основе принципа братства Французской Республики.
В этот день скорби, но также надежды, когда мы вместе вспоминаем ужасные страдания мученически павшего народа, Францию и Армению объединяют дружба и братство".