Սա մեր գոյաբանական պայքարի մաս է․ Արման Թաթոյանը միացել է Բագրատ Սրբազանի առաջնորդությամբ շարժմանը 05/07/2024   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք հատուկ եկել ենք՝ աջակցություն հայտնելու Սրբազան Հոր առաջնորդությամբ շարժմանը։ Այս շարժումը կարևոր նշանակություն ունի, այն մեր գոյաբանական պայքարի մաս է, որովհետև այն պրոցեսը, որը տեղի է ունենում, այսպես կոչված, «սահմանազատումը»՝ սահմանազատում չէ, անօրինական գործընթաց է, միջազգային որևէ պահանջի չի համապատասխանում, ամբողջությամբ խաթարում է մեր իրավունքները, երկրի անվտանգության համակարգը խաթարող պրոցես է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, որը միացել է Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ Սրբազանի առաջնորդությամբ շարժմանը։
«Ավելին, հայտարարում են, թե այս պրոցեսը (սահմանազատման հեղ․) ինչ-որ հանձնաժողովների իրավական ակտերի հիման վրա։ Ես ասեմ ձեզ՝ այս հանձնաժողովները որևէ իրավական հիմք չունեն գործունեության։ Բացի այդ, այս պրոցեսը կոպտորեն նաև հակադրվում է մեր շահերին, որովհետև կարծրատիպ է ստեղծվում, որ իրականացվում է օրինական սահմանազատում։ Դա է պատճառը, որ նաև տարբեր երկրներ, միջազգային կազմակերպություններ անգամ ողջունում են այս գործընթացը՝ ասելով, թե ուրախ են, որ սա համաձայնագրի հիման վրա է տեղի ունենում։ Հատուկ եմ ասում՝ չկա որևէ համաձայնագիր, ինչի մասին է վկայում արդարադատության նախարարության, կառավարության տարածած հաղորդագրությունները, որոնք կոպիտ խախտումներով են»,- ընդգծեց Թաթոյանը։
Նա նաև մտահոգություն հայտնեց, որ խիստ վտանգավոր գործընթաց է սկսվել՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ։
«Տեսանք,թե ինչպես Խորհրդարանում՝ կառավարող խմբակցության անդամները բացահայտ ձևով թիրախավորում են ՀԵԿ-ին, մասնավորապես՝ Բագրատ Սրբազանին, ինչը քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարք է։ Սրանով նաև հիմքերին են հարվածում ՀԵԿ»,- ասաց Թաթոյանը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյո՞ք հնարավոր է, որ ինքը լինի վարչապետի թեկնածուն, Թաթոյանը նշեց՝ չի եկել այդ հարցը քննարկելու։
18:32 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈտքի՛ քանի չի հանձնել. գրառումները հասել են Տաթեւ
18:19 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիները շարժվում են դեպի Սոլակ գյուղ
17:49 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱռանց մեկնաբանության. Տեր Եսայի Արթենյանը՝ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարության մասին
17:44 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրթի ամենափոքրիկ մասնակիցը
17:15 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրթին ընդառաջ ոստիկանական ուժեր են կենտրոնացվել
16:49 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն ինչ լավ է լինելու․ Արամոն և արվեստի այլ գործիչներ միացել են շարժմանը

"Это часть нашей экзистенциальной борьбы": Татоян присоединился к шествию во главе с архиепископом Баграта Галстаняна 05/07/2024   14:29  |  Лента новостей
Глава Центра права и справедливости – Фонда "Татоян", бывший омбудсмен Армении Арман Татоян присоединился к шествию движения "Тавуш во имя Родины" во главе с предстоятелем Тавушской епархии ААЦ архиепископа Баграта Галстаняна в Ереван.
"Это движение имеет важное значение. Это часть нашей экзистенциальной борьбы. Текущий процесс –  это не делимитация границы, это незаконный процесс, он не отвечает  каким-либо  международным требованиям, он полностью попирает наши права, это процесс, который подрывает  систему безопасности нашей страны", – сказал Татоян.
По его словам, сформированная Комиссия по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой не обладает правомочиями для ведения подобной деятельности.
Помимо этого,  этот процесс противоречит нашим интересам, поскольку создает стереотип, будто бы проводится законная делимитация.
"Именно поэтому разные страны, разные международные организации приветствуют этот процесс, отмечают, что рады тому, что это происходит на основе соглашения. Я специально подчеркивают: нет никакого соглашения, о чем свидетельствуют заявления министерства юстиции и правительства, которые с грубыми нарушениями",  – сказал Татоян.
Он также выразил обеспокоенность по поводу того, что начался крайне опасный процесс против Армянской Апостольской церкви.
Что касается вероятности того, что он станет кандидатом в премьеры, Татоян отметил, что не пришел для того, чтобы обсуждать этот вопрос.