Գեղարքունիքի սահմանային հատվածում մի քանի տասնյակ կրակոց է արձակվել. ադրբեջանցի զինվորականներն ասել են, թե դրանք պատահականության արդյունք են. ՊՆ 05/20/2021   17:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ մայիսի 20-ին միջադեպ է գրանցվել Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հատած ադրբեջանցի զինվորականների մասնակցությամբ։ Ժամը 15.00-ի սահմաններում մի քանի տասնյակ կրակոց է արձակվել, ենթադրաբար՝ օդ, ինչից հետո հայկական ստորաբաժանումները նախազգուշացնող կրակ են բացել։ Ադրբեջանցի զինվորականների հրամանատարը կապ է հաստատել հայկական ստորաբաժանման հրամանատարի հետ, խնդրել դադարեցնել կրակը, ներողություն խնդրել և հայտնել, որ կրակոցները պատահականության արդյունք են։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը նախազգուշացնում է, որ նմանօրինակ միջադեպերի կրկությունը կդիտարկվի որպես առճակատման գնալու միտումնավոր փորձ և կհանգեցնի հայկական կողմի համապատասխան գործողություններին։
09:59 20/05/2021  |  ՄամուլԱնվտանգային հարցերում միայն արտաքին ուժերի հետ հույսեր կապելու գինը․ «Փաստ»
08:45 20/05/2021  |  ՄամուլՍյունիքի և Գեղարքունիքի համայնքապետերին հրահանգված է լռել. «Ժողովուրդ»
01:01 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Թշնամին Վարդենիսի ուղղությամբ 7 գյուղ առաջ է եկել, 20 զինծառայող շրջափակման մեջ է». Գեղարքունիքի մարզի բնակչուհի
17:39 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ենթադրել է, որ Հայաստանի կողմից համարժեք պատասխան իր գործողություններին չի լինելու. Մարգարով
17:00 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները տեղակայվել են Գեղարքունիքի Կութ գյուղի 5-6 բարձունքում, վրաններ տեղադրել. մեր գյուղն ամբողջությամբ նշանակետի տակ է. Սիմա Չիտչյան

В Минобороны обороны Армении рассказали подробности инцидента со стрельбой на приграничном участке в Гегаркунике 05/20/2021   17:31  |  Лента новостей
На приграничном участке Гегаркуникской области 20-го мая был зарегистрирован инцидент с участием азербайджанских военнослужащих, пересекших территорию Республики Армении. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
“В районе 15:00 было произведено несколько десятков выстрелов, предположительно, в воздух, после чего армянские подразделения открыли предупредительный огонь. Командир азербайджанских военнослужащих связался с командиром армянского подразделения, попросил прекратить огонь, извинился и заявил, что стрельба стала результатом случайности”, - говорится в сообщении.
Вооруженные силы Армении предупреждают, что повторение подобных инцидентов будет расцениваться как преднамеренная попытка вступить в конфронтацию и повлечет соответствующие действия с армянской стороны, заявили в Минобороны РА.