ՀՀ ԶՈՒ հավելյալ ստորաբաժանումներ են բացազատվել տեղանքում` իսպառ զրկելով ադրբեջանցիներին նույնիսկ տեսականորեն որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից. ՊՆ 05/19/2021   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածներում իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 19-ի առավոտյան դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Սադրանքի իրականացման բոլոր ուղղություններում թե՛ տարածքները, թե՛ ադրբեջանցի զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման հնարավոր ուղիները շարունակում են գտնվել հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։ Ավելին՝ նախորդ երկու օրերին ՀՀ ԶՈՒ հավելյալ ստորաբաժանումներ են բացազատվել տեղանքում, իսպառ զրկելով ադրբեջանցիներին նույնիսկ տեսականորեն որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից, որպես իրադրության՝ իրենց համար խելամիտ լուծում թողնելով բացառապես վերադարձը ելման դիրքեր։
Այդուհանդերձ, խնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը լիահույս է, որ դրանք կտան ցանկալի արդյունք, և ստեղծված իրադրությունը կհանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով։ Միևնույն ժամանակ, ինչպես արդեն հայտարարվել է, ողջամիտ ժամկետներում լուծման բացակայության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն իրավունք է վերապահում խնդիրը կարգավորել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։
10:20 19/05/2021  |  ՄամուլԲանակցությունները կշարունակվե՞ն. «Հրապարակ»
22:32 18/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայ ժողովրդի փառապանծ պատմությունը մեզ վրա ընդհատելու իրավունք չունենք․ Էդուարդ Շարմազանով

ВС Армении развернули дополнительные подразделения, лишив азербайджанцев возможности проведения какой-либо операции – Минобороны 05/19/2021 11:34 | Лента новостей
Ситуация после провокаций, предпринятых вооруженными силами Азербайджана 12 и 13 мая на некоторых приграничных участках Сюникской и Гегаркуникской областей, по состоянию на утро 19 мая существенно не изменилась. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
По всем направлениям провокации как территории, так и азербайджанские военные, а также возможные пути их снабжения продолжают оставаться под полным контролем армянских сил. Более того, в предыдущие два дня Вооруженные силы РА развернули на месте дополнительные подразделения, полностью лишив азербайджанцев возможности даже теоретически проводить какую-либо операцию. В качестве единственного разумного решения для них оставлен вариант возвращения на исходные позиции.
"Тем не менее переговоры по мирному урегулированию вопроса все еще продолжаются. Министерство обороны РА надеется на то, что они дадут желаемый результат, и сложившаяся ситуация разрешится мирным путем. В то же время, как уже было заявлено, при отсутствии решения в разумные сроки Вооруженные силы Республики Армения оставляют за собой право решить проблему другими способами, в том числе силовым вариантом", - говорится в сообщении.