Կայացել է Վաղարշակ Հարությունյանի և Ստանիսլավ Զասի հեռախոսազրույցը 05/14/2021   17:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 14-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
Վաղարշակ Հարությունյանը մանրամասն ներկայացրել է ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում Սյունիքում ստեղծված իրադրությունը և հայկական կողմի ձեռնարկած գործողությունները։ Շեշտելով իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման կարևորությունը, միևնույն ժամանակ, Վաղարշակ Հարությունյանն անթույլատրելի է համարել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ այսօրինակ սադրանքները, նշելով, որ դրանք էապես վտանգում են առանց այն էլ փխրուն խաղաղությունը՝ սպառնալիք հանդիսանալով նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, ստեղծված իրադրության առնչությամբ պաշտնապես դիմել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը։
Հիշեցնենք, որ Վաղարշակ Հարությունյանն ու Ստանիսլավ Զասը հեռախոսազրույց էին ունեցել նաև մայիսի 13-ի երեկոյան, որի ավարտից հետո ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունը տարածել էր հաղորդագրություն, որում, մասնավորապես, նշվում էր.
«Կազմակերպությունում ուշադիր հետևում են Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Իրավիճակի զարգացմանը զուգահեռ, անհրաժեշտության դեպքում, գործողություններ կձեռնարկվեն Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի դրույթների և ՀԱՊԿ կանոնակարգի համաձայն»։

Вагаршак Арутюнян представил генсеку ОДКБ ситуацию в Сюнике 05/14/2021   18:33  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра обороны Армении  Вагаршак Арутюнян 14 мая провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности(ОДКБ) Станиславом Засем. Подробности передает пресс-служба Минобороны Армении.
Вагаршак Арутюнян подробно представил ситуацию в Сюнике в результате азербайджанской провокации и действия армянской стороны.
Подчеркнув важность мирного урегулирования ситуации, в то же время Вагаршак Арутюнян посчитал подобные провокации против суверенных территорий Республики Армения недопустимыми, отметив, что они серьезно подрывают и без того хрупкий мир, а также региональную безопасность.
И.о. министра обороны также сообщил, что Республика Армения в связи со сложившейся ситуацией официально обратилась в ОДКБ.
Напомним, Вагаршак Арутюнян и Станислав Зась провели телефонный разговор и 13 мая вечером, после которого ОДКБ выступила с заявлением, в котором, в частности, отмечалось:
"В ОДКБ внимательно следят за развитием обстановки в приграничных районах Сюникской области Армении. По мере развития ситуации в случае необходимости будут предприняты действия, предусмотренные положениями Договора о коллективной безопасности и Устава ОДКБ».