Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ 05/14/2021   15:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 14-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:  Այս մասին հայտնում են  ՀՀ արտգործնախարարությունից։
Զրուցակիցները շարունակեցին քննարկումները մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը տեղեկացրեց ՀԱՊԿ ԳՔ Ստանիսլավ Զասին առ այն, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից նամակներ են ուղարկվել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահող Տաջիկստանի նախագահին և Խորհրդի անդամներին՝ Պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների ընթացակարգը գործի դնելու խնդրանքով:
Մտքեր փոխանակեցին ընթացակարգով նախատեսված հետագա գործընթացների շուրջ:
20:19 13/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱնպատասխանատվության ու թուլամորթության շքերթը շարունակվում է․ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան

Ара Айвазян провел телефонный разговор с генсеком ОДКБ 05/14/2021   16:03  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении 14 мая провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники продолжили начавшиеся с 12 мая обсуждения вокруг шагов, предпринимаемых для разрешения создавшейся ситуации.
Ара Айвазян проинформировал генсека ОДКБ о том, что от имени исполняющего обязанности премьер-министра Армении председателю Совета Коллективной безопасности ОДКБ, президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону и членам Совета направлены письма с просьбой задействовать предусмотренную статьей 2 Договора процедуру консультаций.Пашинян официально обратился к действующему председателю СКБ ОДКБ президенту ТаджикистанаСостоялся обмен мнениями о дальнейших процессах, предусмотренных процедурой.