Իշխանությունը նեղվում է դատական համակարգի որոշումներից. Փաշինյան 05/10/2021   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք արդարադատության ոլորտում էլ ենք իրականացրել հեղափոխական փոփոխություններ։ ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում նրա խոսքով կալանովրված և դատապարտված անձանց թիվը պատմական նվազագույնի է հասել, ինչը Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով արդարադատության ոլորտում իրենց իրականացրած բարեփոխումների արդյունք է։
«Դատարաններն այսօր այլևս նախաքննության մարմինների կցորդը չեն։ Այդ հազարավոր հայրերը, որ այսօր իրենց երեխաների կողքին են, դա է՞ կարևոր, թե՞ կարևոր է այն, թե ինչ է մտածում քաղաքական էլիտան դատաիրավական համակարգի մասին։ Կարծում եմ՝ մենք այսօր հասել ենք ամենակարևոր փոփոխությանն արդարադատության ոլորտում։ Վստահ կարող ենք ասել, որ այսօր ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում անմեղ մարդ չկա»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս մտաբերեց՝ ՀՀ պատմության մեջ կար ժամանակ, երբ քրեակատարողական հիմնարկում մարդիկ հերթով էին քնում, և մամուլն այդ ժամանակ ողողված էր հենց այդ տեղեկությունով, իսկ այսօր նման խնդիր չկա։
«Երրորդ հանրապետության պատմության ողջ ընթացքում դատական համակարգը նեղել է ընդդիմությանը։ Այսօր դատական համակարգի որոշումներից նեղվում է իշխանությունը։ Բա էլ հեղափոխությունը ո՞նց եք ուզում։ Եթե իշխանությունը երջանիկ լիներ դատական համակարգի որոշումներից, կհամարեինք, որ բարեփոխումներ ե՞նք արել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
12:54 10/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2018-ից հետո լսել ե՞ք, որ որևէ մեկն ինչ-որ բիզնեսի մեջ փայ մտնի. Փաշինյան

Сегодня решениями судебной системы недовольна власть - Пашинян 05/10/2021   13:51  |  Лента новостей
Мы провели революционные преобразования и в сфере правосудия, заявил на специальном заседании парламента в понедельник и.о. премьер-министра Никол Пашинян.
По словам Пашиняна, на данный момент число заключенных в уголовно-исполнительных учреждениях страны достигло  исторического минимума. Это, по его мнению, стало результатом проведенных ими  в сфере правосудия реформ.
“Суды сегодня не являются придатком следствия. Эти тысячи людей сегодня рядом со своими детьми. Важно это или то, что думает политическая элита о судебно-правовой системе? Полагаю, мы сегодня достигли самого важного изменения в сфере правосудия. Могу с уверенностью утверждать, что сегодня в уголовно-исполнительных учреждениях больше не содержатся невиновные люди”, - отметил Никол Пашинян.
И.о. премьера упомянул о том, что на протяжении многих лет СМИ изобиловали публикациями о перегруженных пенитенциарных учреждениях и спящих по очереди заключенных. А сегодня, как указал он, подобной проблемы нет.
“В течение всей истории Третьей республики судебная система притесняла оппозицию. Сегодня решениями судебной системы недовольна власть. А какая вам еще революция нужна? Если бы власть была довольна решениями судебной системы, то вы сочл быи, что провели реформы?”- сказал Пашинян.