2018-ից հետո լսել ե՞ք, որ որևէ մեկն ինչ-որ բիզնեսի մեջ փայ մտնի. Փաշինյան 05/10/2021   12:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր չեք տեսնի մի բիզնես, որն ասի՝ հարկայինն իրենց քերում է և ավել գումարներ ուզում։ ԱԺ-ում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, եթե անգամ նման դեպքեր լինեն, ապա դրանք հետագայում բողոքարկման հանձնաժողովում կլուծվեն։
«Բոլորը մոռացել են, որ ՀՀ տնտեսության 30 տարվա պատմության մեջ ամենաակտուալ թեմաներից մեկը փայ մտնելու թեման էր։ 2018թ.-ից հետո լսել ե՞ք, որ որևէ մեկը որևէ բիզնեսի մեջ փայ մտնի։ Լսել ե՞ք, որ որևէ մեկը մտածի արդյոք իր սեփականությունը կշարունակի իրենը մնալ, թե՞ կգա ինչ-որ մեկն ու կասի, որ դրա 5, 10 կամ 50 տոկոսն իրենն է։ Կա՞ այդպիսի դեպք։ Որևէ մեկը նման դեպք գիտի՞, իհարկե չկա։
Այս ֆոնին ասում են, որ մենք ձախողեցինք կառավարման բոլոր ոլորտներում»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ 2019թ.-ին 43 տոկոսով ավելացրել են պետական բյուջեի եկամուտները՝ հարկային դրույքաչափերի և հարկային բեռի նվազեցման պայմաններում. «Բոլորը մոռացել են, որ ՀՀ-ում եղել են մենաշնորհներ։Եղել են մարդիկ, որոնք իրավունք են ունեցել կոնկրետ ինչ-որ բան ներմուծելու և մյուսներն իրավունք չեն ունեցել։ 2018թ.-ից հետո որևէ մեկը լսել է՞՝ որևէ մեկն ինչ-որ բան ներմուծելու և արտահանելու մենաշնորհ ունի։ Նման բան չի կարող լինել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: “После событий 2018 года вы слышали, чтобы кто-либо входил в долю в бизнесе?” 05/10/2021   13:33  |  Лента новостей
Вы сегодня не увидите ни одного предприятия, с которого налоговая содрала бы три шкуры и требовала больше взносов, заявил на специальном заседании парламента Армении и.о. премьер-министра Никол Пашинян.
По его словам, если подобные случаи будут, то они впоследствии будут разрешены в комиссии по обжалованию.
“Все забыли о том, что самой актуальной темой за 30-летнюю историю экономики РА была тема вхождения в долю.  После событий 2018 года вы слышали, чтобы кто-либо входил в долю в бизнесе. Вы слышали, чтобы кто-либо думал о том, что его собственность будет и дальше принадлежать ему, а не придет некто и не заявит, что 5, 10 или 50% принадлежат ему. Есть такой случай? Кому-нибудь известен такой случай? Конечно, нет. И на этом фоне утверждают, что мы провалились во всех сферах управления”, - сказал Пашинян.
И.о. премьер-министра Армении отметил, что доходы в госбюджет в 2019 году увеличились на 43% в условиях налоговых ставок и налогового бремени. “Всех забыли, что в Армении были монополии. Были люди, которые были вправе импортировать конкретные товары, а другие не обладали таким правом. После событий 2018 года кто-либо слышал о ком-то, кто обладал бы монополией на импорт и экспорт чего-либо. Такого быть не может”, - заявил Никол Пашинян.