Նախազգուշացնում են, որ իմ կարծիքն ազատ չարտահայտեմ. Լարիսա Ալավերդյանն իրեն եւ ամուսնուն ԱԱԾ հրավիրելու մասին 04/30/2021   14:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լարիսա Ալավերդյանն ու նրա ամուսինը հրավիրվել էր ԱԱԾ՝ «Սիսական» ջոկատի լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանի գործով։ ՀՀ առաջին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանը հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտնեց, որ իր համար զավեշտալի էր, իսկ երբ պարզել է, թե որ գործով է, զարմանքը չի նվազել, որովհետև, եթե անգամ իր ամուսինը, որը մեկ ամիս պատերազմին մասնակցել է հենց Աշոտ Մինասյանի ղեկավարած ջոկատում, չի նշանակում, որ նրա տիկնոջը պետք է հրավիրել որպես վկա։
Նրա խոսքով՝ դա այնքան անհեթեթություն էր, որ հարկ չգտա անգամ զանգելու կամ գնալու։
«Համոզված եմ՝ դա ուղղակի պատրվակ է, որովհետև դիտարկելով, թե ինչ է տեղի ունենում բոլոր այն մարդկանց նկատմամբ, որոնք իրենց կարծիքն ազատ արտահայտում են, անմիջապես ընկալեցի որպես իմ հանդեպ փորձ՝ ուշադրությունս գրավելու կամ նախազգուշացնելու, որ իմ կարծիքն առնվազն ազատ չարտահայտեմ և չտարածեմ»,- նշեց Ալավերդյանը՝ հավելելով, որ դա անհեթեթ է, որովհետև ինքն անծանոթ մարդ չէ, բոլորը գիտեն, որ իր ամենաուժեղ զենքը, որին տիրապետում է՝ խոսքն է, գրիչն է, համակարգիչն է, դրանից այն կողմ ձեռք բերելու, պահելու և օգտագործելու որևէ միտք չունի։
Նրա խոսքով՝ դա արհամարհական վերաբերմունք էր՝ կարևորագույն հաստատության հանդեպ, քանի որ այդ կառույցի (ԱԱԾ) աշխատակիցները չպետք է նման բան անեին։
Հարցին՝ արդյոք սա ուղիղ հրահանգ է, Ալավերդյանը նշեց, որ չի կարող այդպես ասել, բայց ընդհանուր մթնոլորտն այդպիսին է, ովքեր խոսում են կամ ազատ են արտահայտում իրենց կարծիքը՝ ինչ-որ ձևով զգուշացնել նրանց։
15:32 29/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼարիսա Ալավերդյանն ու նրա ամուսինը ԱԱԾ են հրավիրվել՝ պետական գործչի սպանության նախապատրաստության գործով հարցաքննության. Սա նախազգուշացում է
23:17 22/04/2021Իշխանությունը ուզում է վախեցնել ժողովրդին, որպեսզի վախենան արտահայտել իրենց կարծիքը․ սա ընտրությունների նախապատրաստությունն է. Ալավերդյան
15:33 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևը փաստացի մեզ պատերազմ է հայտարարում. Ալավերդյան
18:07 17/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխարհի ուժեղները չեն կարողանում ինչ-որ լկստված Ալիևից գերիների թիվ ստանա՞լ. Ո՛չ, ուղղակի Հայաստանի հանցավոր անգործությունն են տեսնում. Ալավերդյան
21:40 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները հող են նախապատրաստում՝ նոր ցեղասպանության համար. Ալավերդյան
14:20 22/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեխաների օգտագործումը քաղաքական նկատառումներով խիստ դատապարտելի է. Ալավերդյան
20:04 16/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄանիպուլյատիվ կերպով օգտագործվում են անհետ կորածների կամ գերիների ծնողների զգացմունքները, ինչն անբարոյականություն է. Ալավերդյան
20:16 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պետական ինստիտուտներն ու նրա ներքո գործող կառույցները պետք է հրաժարվեն ենթարկվել երկրի դե ֆակտո ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանին». Լարիսա Ալավերդյան
19:59 04/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեր երկիրը վտանգի մեջ է, պետք է ոչ թե թուլանալ, այլ մոբիլիզացվել». Լարիսա Ալավերդյան
16:23 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍումգայիթը շարունակվում է. Ադրբեջանի կարգախոսը եղել և մնում է սպանել հայերին. Ալավերդյան

"Предупреждают…": Лариса Алавердян прокомментировала вызов на допрос в СНБ Армении 04/30/2021   14:25  |  Лента новостей
Первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян  и ее супруг были вызваны в Службу национальной безопасности(СНБ) по делу легендарного командира отряда “Сисакан” Ашота Минасяна.
Лариса Алавердян в ходе пресс-конференции заявила, что для нее это было смешно, а когда узнала, по какому делу, то удивилась не меньше. По ее словам, даже если ее муж, который в течение месяца участвовал в войне в составе отряда Ашота Сисакяна, то это вовсе не означает, что его жену следует приглашать в качестве свидетеля.
По словам Алавердян, это такая нелепость, что она даже не сочла необходимым ни позвонить, ни пойти.
“Я убеждена, что это всего лишь предлог. Глядя на то, что происходит со всеми теми, кто свободно выражает свое мнение, я сразу же восприняла это как попытку привлечь мое внимание или предупреждение о том, чтобы я по крайней мере свободно не высказывала свое мнение и не тиражировала его”, - отметила Алавердян. Она назвала это абсурдом, потому что все знают ее и знают, что самым сильным ее оружием, которым она владеет, являются слово, ручка, компьютер, и ничего кроме этого она приобретать, хранить и использовать у нее и в мыслях нет.
По ее словам, это было пренебрежением к важнейшему государственному институту, поскольку сотрудники данной структуры(СНБ) не должны были так поступать.
В ответ на вопрос, считает ли она это прямой директивой, Алавердян отметила, что не может этого утверждать, но атмосфера в целом такова, что  каким-то способом предупреждают тех, кто говорит или свободно высказывает свое мнение.