Դատավորներ Մեսրոպ Մակյանը, Անի Մխիթարյանը դեմ են քվեարկել Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները կասեցնելու որոշմանը 04/16/2021   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով ԲԴԽ երեք անդամ դեմ են քվեարկել ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները դադարեցնելու որոշմանը։ Դեմ քվեարկողների թվում են եղել դատավորներ Մեսրոպ Մակյանը, Անի Մխիթարյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել առանց նրա անձեռնմխելիությունը հաղթահարելու՝ նախկին դատավոր ԱԱԾ տնօրենի նորանշանակ տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա։
Գլխավոր դատախազը ապրիլի 15-ին գրություն է ուղարկել ԲԴԽ, մասնավորապես Գագիկ Ջհանգիրյանին՝ տեղեկացնելով հարուցված քրեական գործի մասին,եւ վերջինս շտապել է քննարկման առարկա դարձնել Ռ.Վարդազարյանի լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցնելու հարցը։ Ապա` հաղորդագրություն տարածել, որ որոշում է կայացվել Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները կասեցնել որպես դատավոր և որպես ԲԴԽ անդամ (նախագահ)՝ մինչև վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը:
Ռուբեն Վարդազարյանն այս պահին ՀՔԾ-ում է. նրա դեմ հաղորդում է ներկայացրել ԱԱԾ տնօրենի նորանշանակ տեղակալը
Ինչպես արդեն նշեցինք՝ սույն որոշմանը դեմ է եղել ԲԴԽ երեք անդամ։
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ում Ռուբեն Վարդազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել արդարադատությանը խոչընդոտելու համար։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ սկսված քրեական հետապնդման արդյունքում ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար է դարձել նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը, որին տարիներ շարունակ իրավապաշտպանները, զոհված զինծառայողների ծնողները մեղադրել են զինվորների սպանության գործերը կոծկելու մեջ։ Ավելին՝ որոշ տեղեկություններով կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, մինչ Ջհանգիրյանի ԲԴԽ անդամ ընտրվելը, ստուգելով նրա բարեվարքությունը, տվել էր բացասական եզրակացություն, բայց դա չէր խանգարել իմքայլականներին նրան ընտրել՝ հետագայում Վարդազարյանին պաշտոնանկ անելու համար։
Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ հետապնդումներն սկսվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունից հետո, երբ դատավորներին կոչ արեց հավատարիմ մնալ ժողովրդի առջև ձեր տված երդմանը և զերծ մնալ բոլոր տեսակի քաղաքական ճնշումներից և ազդեցություններից։
10:50 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել. ԲԴԽ նախագահ են ուզում նշանակել Գագիկ Ջհանգիրյանին

Известны имена судей, проголосовавших против решения о приостановлении полномочий Рубена Вардазаряна 04/16/2021 13:06 | Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, трое членов Высшего судебного совета(ВСС) Армении проголосовали против решения о приостановлении полномочий председателя ВСС Рубена Вардазаряна. Среди проголосовавших “против” были судьи Месроп Макян и Ани Мхитарян.
Ранее агентство сообщило, что в отношении председателя ВСС Рубена Вардазаряна без преодоления его неприкосновенности было возбуждено уголовное дело на основании заявления бывшего судьи, ныне заместителя директора Службы национальной безопасности(СНБ) Андраника Симоняна.
Генеральный прокурор 15 апреля направил обращение в ВСС, в частности Гагику Джангиряну, проинформировав об уголовном деле. Последний поспешил с расмсотрением вопроса о приостановлении полномочий председателя ВСС Рубена Вардазаряна. Затем появилась информация о приостановлении полномочий Рубена Вардазаряна качестве судьи и члена(председателя) ВСС до завершения производства возбужденного в его отношении уголовного дела.
Как мы уже отметили, против этого решения высказались трое членов ВСС.
Напомним, в Специальной следственной службе председателю Высшего судебного совета Рубену Вардазаряну предъявили обвинение в воспрепятствовании правосудию. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В результате начатого уголовного преследования в отношении главы Высшего судебного совета обязанности председателя ВСС будет временно исполнять бывший военный прокурор Армении Гагик Джангирян, которого на протяжении многих лет правозащитники, родители погибших военнослужащих обвиняли в замятии дел об убийстве военных. Более того, по некоторым сведениям, Комиссия по предупреждению коррупции, до избрания Джангиряна членом ВСС, по итогам проверки его добропорядочности дала отрицательное заключения, но это не помешало “мойшаговцам” избрать его для увольнения Вардазаряна в будущем.