ԲԴԽ նախագահի կինը հարցաքննվել է՝ վկայի կարգավիճակով. Վարդազարյանի անձեռնմխելիության հարց չի քննարկվել 03/12/2021   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի կինը ՀՀ ՀՔԾ-ում հարցաքննվել է՝ վկայի կարգավիճակով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
Հիշեցնենք, որ իշխանական շրջանակները ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ ճնշումների նոր ալիք են սկսել՝ դժգոհելով դատարանների՝ երբեմն ոչ իշխանահաճո դատական ակտեր կայացնելու դեմ։
Օրերս ԱԺ-ում քննարկվում էր Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցը, որի ընթացքում թեկնածուներին ներկայացնում էր ԲԴԽ նախագահը եւ պատգամավորները պետք է իրենց հարցերը պետք է ուղղեին՝ կապված Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուների հետ, սակայն հարցերը հիմնականում քաղաքական բնույթի էին և վերաբերում էին ԲԴԽ նախագահի ավելի վաղ արված հայտարարությանը։ ԲԴԽ նախագահից հաշվետվություն պահանջելու իմքայլական պատգամավորների վարքագիծը մասնագիտական հանրության շրջանում դիտարկվեց որպես ուղիղ ճնշման փորձ՝ Վարդազարյանի նկատմամբ, իսկ մարտի 4-ին հայտնի դարձավ, որ Վարդազարյանի կինը հրավիրվել է ՀՔԾ՝ հարցաքննության։
Մարտի 4-ին նշանակված հարցաքննությունը տեղի չէր ունեցել, քանի որ ԲԴԽ նախագահի կինը հեռախոսով էր հրավիրվել, ինչին ի պատասխան ասել էին, որ միայն պատշաճ՝ գրավոր ծանուցագրի պայմաններում կգնան հարցաքննության։
Մարտի 9-ին հայտնի դարձավ, որ Ռուբեն Վարդազարյանի կինը կրկին հրավիրվել է ՀՔԾ՝ հարցաքննության։
Ռուբեն Վարդազարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ կինը հարցաքննվել է ՝ վկայի կարգավիճակով։ Քրեական գործի տվյալների մասին Վարդազարյանը որևէ տեղեկություն չհայտնեց՝ նախաքննական գաղտնիքից ելնելով, սակայն նշեց, որ, ըստ ամենայնի, քրեական գործը իր դեմ չէ, քանի որ իր անձեռնմխելիությունը վերացված չէ։
«Իմ անձեռնմխելիությունը վերացված չի, հետևաբար, ենթադրում եմ, որ քրեական գործը պետք է որ իմ դեմ չլինի։ Եթե իմ դեմ լիներ, ապա անձեռնմխելիության հարց առաջ կգար»,- ասաց Վարդազարյանը։
13:22 04/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն չի հերքում, բայց հրաժարվում է մեկնաբանել՝ ԲԴԽ նախագահի կնոջը ՀՔԾ հրավիրելը

Супругу Вардазаряна допросили в качестве свидетеля, вопрос о неприкосновенности главы ВСС не обсуждался 03/12/2021   17:18  |  Лента новостей
Супруга председателя Высшего судебного совета Армении была допрошена в Специальной следственной службе РА в статусе свидетеля. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил глава ВСС Рубен Вардазарян.
Напомним, правящие круги инициировали новую волну давления на председателя ВСС, сетуя на вынесение порой не угодных власти судебных актов.
На днях в парламенте шло обсуждение по кандидатурам судей Кассационного суда,  в ходе которого кандидатов представлял глава ВСС. Депутаты должны были ему задать вопросы, связанные с кандидатами в судьи Кассационного суда, однако вопросы носили в основном политических характер и касались давнего заявления председателя ВСС. Поведение требовавших отчета от главы ВСС депутатов от фракции “Мой шаг” было воспринято в профессиональных кругах как попытка оказания давления на Вардазаряна. А 4 марта стало известно о том, что супруга Вардазаряна приглашена в ССС на допрос.
Назначенный на 4-е марта допрос не состоялся, так как супругу председателя ВСС пригласили на допрос по телефону. В ответ на это было заявлено о том, что жена главы ВСС явится на допрос при условии надлежащего, письменного оповещения.
9 марта стало известно, что супругу Рубена Вардазаряна вновь вызвали в СС на допрос.
Как сообщил Рубен Вардазарян в беседе с “ФактИнфо”, его супругу допросили в статусе свидетеля. Вардазарян воздержался от разглашения каких-либо сведений об уголовном деле ввиду тайны следствия. При этом он отметил, что уголовное дело, судя по всему, ведется не против него, поскольку неприкосновенность с него не снята.
“Неприкосновенность с меня не снята, следовательно, я полагаю, что уголовное дело должно вестись не против меня. Если бы оно велось против меня, то возник вопрос о неприкосновенности”, - сказал Вардазарян.