Դատարանը ոչ իրավաչափ է համարել Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը, բայց կալանավորելու սանկցիա տվել 02/21/2021   22:54  |  Քաղաքական
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը կալանավորվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, բավարարել է Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ն տեղեկացավ պաշտպան Հակոբ Ենոքյանից։
Դատարանը միևնույն ժամանակ ոչ իրավաչափ է ճանաչել Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը՝ բավարարելով պաշտպանի բողոքը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողներն փետրվարի 19-ին խուզարկություն են իրականացրել Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի աշխատասենյակներում, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը, քաղաքացիներ Մհեր Ավագյանը, Արամ Լ. Սարգսյանը ձերբակալվել են։ Նրանց ձերբակալման իրավաչափության հարցը վիճարկել են դատական կարգով, սակայն մինչ դատարանում կքննարկվեր բողոքները, վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրել նրանց՝ այսպես կոչված «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով։
Նշենք, որ Արա Սաղաթելյանը եւ Կարեն Բեքարյան Արցախյան երրորդ պատերազմի առաջին օրերից գտնվել են Արցախում ու հենց այնտեղից կազմակերպել թուրք-ադրբեջանական տանդեմի պատերազմական հանցագործությունների լուսաբանումը՝ այդ թվում օգնելով միջազգային լրատվամիջոցների աշխատանքների կազմակերպմանը՝ աշխարհին հասու դարձնելու համար Արցախի ձայնը։
22:05 21/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Բեքարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատարանի որոշումը կհրապարակվի վաղը
20:52 21/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՄինչ քաղաքական դաշտի հիմնական խաղացողների մի մասը «պլան» է մշակում և աճեցնում, մյուս մասը պատրաստվում է իրացնել «պլան Ա»-ն կամ «պլան Բ»-ն. Արշավիր Ղարամյան
20:05 21/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՊապայիս դուք ձեր հաշվով «նա դեսերտ» էիք թողել, բայց չեք հասկանում, որ սրանով ձեր ճաշկերույթն ի սպառ ավարտվումա. Անի Բեքարյան
16:17 21/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեքենան կեղտոտվել էր արյունով». Իսպանացին պատերազմ է գնացել Ղարաբաղ, հրաշքով ողջ է մնացել գնդակոծության տակ եւ հասկացել է, թե ինչու են հայերը պարտվել
15:40 21/02/2021  |  Քրեական խրոնիկոն«Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով Մհեր Ավագյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատարանի որոշումը կհրապարակվի այսօր

Суд в Ереване признал неправомерным задержание Ара Сагателяна, но выдал санкцию на арест 02/21/2021   23:16  |  Политика
Бывший руководитель аппарата Национального собрания Армении Ара Сагателян заключен под стражу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Ара Сагателяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом "ФактИнфо" сообщил его адвокат Акоп Енокян.
Суд в то же время признал неправомерным задержание Ара Сагателяна, удовлетворив ходатайство защиты.
Напомним, 19 февраля сотрудники СНБ провели обыски в квартирах и рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, азербайджановеда Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян, Мгер Авагян и Арам Л. Саркисян были задержаны. Вопрос о правомерности их задержания был оспорен в судебном порядке, однако до рассмотрения в суде жалоб орган, осуществляющий производство, предъявил им обвинение по так называемому делу о фейке "Gagik Soghomonyan".
Отметим, что Ара Сагателян и Карен Бекарян с первых же дней третьей Арцахской войны находились в Арцахе и прямо оттуда организовали освещение военных преступлений турецко-азербайджанского тандема, в том числе оказывали содействие организации работы международных СМИ, чтобы донести голос Арцаха до мирового сообщества.