Ձորագլուխ գյուղի մոտակա սարը բարձրացած քաղաքացիներին օգնության են հասել փրկարարները 01/19/2021   22:40  |  Արտակարգ պատահարներ
Հունվարի 19-ին, ժամը 16:20-ին Արագածոտնի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ քաղաքացիները բարձրացել են Ձորագլուխ գյուղի մոտակա սարը և վատ եղանակային պայմանների ու ձյան բարձր շերտի պատճառով չեն կարողանում իջնել. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Փրկարարները Ա․ Բ․-ին (ծնված 2004 թ.) և Վ․ Խ․-ին (ծնված 1981 թ.) մոտեցրել են շտապօգնության ավտոմեքենային․ տուժածները հոսպիտալացրվել են Ապարանի ԲԿ, որտեղ բժիշկները Ա․ Բ․-ի առողջական վիճակը գնահատել են ծանր, իսկ Վ․ Խ․-ինը՝ բավարար։
Փրկարարները Ի․ Խ․-ին (ծնված 1990 թ․) տեղափոխել են Ապարանի ԲԿ, որտեղ բժիշկները նրա առողջական վիճակը գնահատել են բավարար։

Спасатели помогли застрявшим в горах Армении трем гражданам: состояние одного из них тяжелое 01/20/2021   09:13  |  Чрезвычайное просшествие
Чрезвычайный инцидент произошел вчера в Арагацотнской области Армении.
Как сообщает пресс-служба МЧС Армении, 19-го января в 16:20 в областное отделение Национального центра управления в кризисных ситуациях поступило сообщение о том, что граждане поднялись на гору близ села Дзораглух и из-за плохих погодных условий и высокого снежного покрова не могут спуститьс; требуется помощь спасателей.
Спасатели передали сотрудникам скорой помощи А.Б. (2004 г.р.) и В.Х (1981 г.р.). Их госпитализировали в медцентр Апарана.  Врачи оценили состояние А.Б. как тяжелое, а В.Х. – удовлетворительное.
Спасатели доставили третьего пострадавшего И.Х. (1990 г.р.) в медцентр Апарана, где врачи оценили его состояние как удовлетворительное.