1990 թ. հունվարի 13-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական օրերից մեկն է. Արցախի ԱԳՆ 01/14/2021   00:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
1990 թ. հունվարի 13-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական օրերից մեկն է: Այդ օրը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում սկսվեցին հայերի զանգվածային ջարդերը, որոնք գագաթնակետը դարձան Ադրբեջանի իշխանությունների՝ նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ հայկական բնակչության ոչնչացմանը, սեփական պատմական տարածքներից և մշտական բնակության վայրերից նրա վտարմանն ուղղված քաղաքականության, որի սկիզբը դրվեց 1988թ. Սումգայիթում հայերի կոտորածով։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Հանրապետություն Արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունից:
Բաքվի ջարդերը շարունակվել են ավելի քան մեկ շաբաթ, որի ընթացքում բազմահազարանոց ջարդարարների ամբոխը, վանկարկելով «Փա՛ռք Սումգայիթի հերոսներին», «Կեցցե՛ Բաքուն՝ առանց հայերի» կարգախոսները, ներխուժում էին հայերի տները՝ թալանելով, խեղելով և սպանելով մարդկանց։ Բացառիկ դաժանությամբ իրականացված վայրագությունների մասին բազմաթիվ փաստագրված վկայություններ կան։ Նրանք, ում հաջողվել է խուսափել մահից, ենթարկվել են բռնի տեղահանման, որը կազմակերպված և համակարգված բնույթ էր կրում։
Ադրբեջանում իրականացված ջարդերի, տեղահանությունների, էթնիկ զտումների և մարդկայնության դեմ կատարված այլ հանցագործությունների շարքում Բաքվի ջարդերը դարձան հայ բնակչության դեմ իրագործված ամենաարյունալի և զանգվածային հանցագործություններից մեկը: 1988-1991թթ. ընկած ժամանակահատվածում նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ հայ բնակչությունն ամբողջությամբ տեղահանվեց. Հյուսիսային Արցախը, Գանձակը և մի շարք այլ տարածքներ զրկվեցին իրենց բնիկ բնակչությունից: Արդյունքում՝ շուրջ կես միլիոն հայ դարձավ փախստական, հազարավորները զոհվեցին:
Հայ ժողովրդի նկատմամբ Բաքվի մարդատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակվեց նաև ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ 1992-1994 թթ., մասնավորապես՝ Արցախի Հանրապետության Շահումյանի և Մարտակերտի շրջանների օկուպացիայի ժամանակ և Մարաղա գյուղում, որի բնակիչների մեծ մասը դաժանաբար կոտորվեց։
Ադրբեջանի իշխանությունների՝ իրականացված ցեղասպան գործողությունների բազմամյա և հետևողական ժխտումը մի կողմից, և նման հանցագործությունների խրախուսումը դրանց իրագործողների հերոսացման միջոցով՝ մյուս կողմից, դարձել են Ադրբեջանի քաղաքականության հիմնական շարժիչ ուժը, որի նպատակն է ոչնչացնել հայերին իրենց պատմական հայրենիքում և հայ ժողովրդի ներկայության բոլոր հետքերը՝ իրենց բնիկ բնակության տարածքում: Այդ քաղաքականությունը, վերջին հաշվով, կանխորոշեց Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների մասնակցությամբ Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ 44-օրյա պատերազմը: Զինված ագրեսիան ուղեկցվում էր բազմաթիվ և համակարգված պատերազմական հանցագործություններով, ներառյալ՝ խաղաղ բնակիչների վրա կանխամտածված հարձակումները և կենսական նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծումը՝ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառմամբ, դաժան հաշվեհարդարները, անմարդկային և ստորացուցիչ վերաբերմունքը ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ: Ընդ որում՝ ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ կերպով նման վայրագություններ պարունակող տեսանյութեր է տեղադրում սոցիալական ցանցերում:
Դժվար է պատկերացնել դեպի խաղաղություն ճանապարհը, քանի դեռ ադրբեջանական հանրության շրջանում շարունակում են գերիշխել իշխանությունների կողմից տարիներ շարունակ սերմանվող մարդատյաց գաղափարախոսություններն ու արժեքները: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված արյունալի հակամարտության հասցրած վերքերը բուժելու գործընթացում կարևոր քայլ կդառնար Բաքվի իշխանությունների կողմից իրենց անմիջական պատասխանատվության ընդունումը հայ բնակչության դեմ իրագործված զանգվածային հանցագործությունների համար, ներառյալ՝ 1990 թ. հունվարին Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերը, ինչը թույլ կտար արմատախիլ անել հայատյացության հետևանքով առաջացած բացասական երևույթները և նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության համար:
21:40 13/01/2021  |  Քաղաքական«Փաշինյանի օգնությամբ Թուրքիան տրանսպորտային ենթակառուցվածքների անվան տակ նոր յաթաղան կախեց հայերի գլխին». Հայկազուն Ալվրցյան
13:57 13/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի մշակույթի նախարարը ստախոս է. Րաֆֆի Քորթոշյան
11:09 13/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում որոնողական աշխատանքների ընթացքում երեկ հայտնաբերվել է 7 զինծառայողի դի.ԱՀ ԱԻՊԾ
19:54 12/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլն այնպիսի իրավիճակ է ստեղծել երկրում, որ Հայաստանը ավելի մեծ վտանգի մեջ է հայտնվել, քան Արցախի ներկա իրավիճակն է. Արտակ Զաքարյան
18:03 10/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղը առավոտյան 08.00֊ից լինելու եմ «Զվարթնոց» օդանավակայանի մոտ և արգելելու եմ դավաճանին մեկնելու Մոսկվա. Արսեն Բաբայան

Геноцидальная политика Баку предопределила широкомасштабную 44-дневную войну против Арцаха – МИД НКР 01/14/2021 09:16 | Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с 31-й годовщиной армянских погромов в городе Баку.
“13 января 1990 года - одна из самых трагических дат в истории армянского народа. В этот день в столице Азербайджана, Баку, начались массовые погромы армян, ставшие апогеем целенаправленной политики азербайджанских властей по уничтожению армянского населения бывшей Азербайджанской ССР и его изгнанию со своих исторических земель и мест постоянного проживания, начало которой положила резня армян в Сумгаите в феврале 1988 года”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что бакинские погромы продолжались более недели, в ходе которых под лозунгами «Слава героям Сумгаита!», «Да здравствует Баку без армян!» многочисленные толпы погромщиков врывались в дома армян, грабя, калеча и убивая людей. Существуют многочисленные задокументированные свидетельства о зверствах, совершенных с исключительной жестокостью. Те, кому удалось избежать гибели, подверглись насильственной депортации, которая носила организованный и систематический характер.
В МИД Арцаха напомнили, что бакинские погромы стали одними из самых кровавых массовых преступлений против армянского населения в череде погромов, депортаций, этнических чисток и других преступлений против человечности, осуществлённых в Азербайджане. В период с 1988-го по 1991 гг. армянское население бывшей Азербайджанской ССР было полностью депортировано, лишились своего автохтонного населения Северный Арцах, Гандзак и целый ряд других территорий. В результате около полумиллиона армян стали беженцами, тысячи погибли.
В заявлении ведомства отмечается, что человеконенавистническая и геноцидальная политика Баку по отношению к армянскому народу продолжилась и после распада СССР, в 1992-1994 гг., в частности, при оккупации Шаумянского и Мартакертского районов и в селе Марага Республики Арцах, большинство жителей которого было жестоко истреблено.
“Многолетнее и последовательное отрицание азербайджанскими властями осуществленных геноцидальных действий с одной стороны, и поощрение подобных преступлений посредством героизации их исполнителей - с другой, стали основной движущей силой в политике Азербайджана, целью которой является уничтожение армян на своей исторической родине и всех следов пребывания армянского народа на исконной территории своего проживания”, - говорится в заявлении.
В МИД Арцаха указали, что эта политика в конечном итоге предопределила широкомасштабную 44-дневную войну против Арцаха, развязанную 27 сентября 2020 года Азербайджаном при поддержке Турции и с участием международных террористов.
Вооружённая агрессия сопровождалась многочисленными и систематическими военными преступлениями, включая преднамеренные атаки на мирных жителей и обстрелы жизненно важных объектов гражданской инфраструктуры с применением запрещённых международными конвенциями видов оружия, жестокие расправы над военнопленными и удерживаемыми гражданскими лицами, бесчеловечное и уничижительное обращение с ними. Причем видеоматериалы таких зверств азербайджанская сторона целенаправленно размещает в социальных сетях.
“Сложно себе представить дорогу к миру, пока в азербайджанском обществе продолжают доминировать насаждаемые властями на протяжении многих лет человеконенавистнические идеологии и ценности. Важным шагом в процессе залечивания ран, нанесённых развязанным Азербайджаном кровавым конфликтом, стало бы признание бакинскими властями своей прямой ответственности за совершенные в отношении армянского населения массовые преступления, включая январские погромы 1990 года в Баку, что позволило бы искоренить порожденные армянофобией негативные явления и создать предпосылки для прочного и долгосрочного мира в регионе”, - отмечается в заявлении.