Երևանում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը 10/09/2020   15:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ սա վարչապետի պաշտոնում պարոն Միշուստինի առաջին այցն է Երևան և ցավով նշել, որ այն տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմական գործողությունների պայմաններում: ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում ՌԴ վարչապետը մեր երկիր կայցելի արդեն այլ պայմաններում և մթնոլորտում:
Հանդիպման սկզբում երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Միխայիլ Միշուստինն անդրադարձել են հայ-ռուսական առևտրատնտեսական համագործակցության արդիական հարցերի այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը և արդյունաբերությունը:
Վարչապետներն ընդգծել են համատեղ հեռանկարային ծրագրերի իրականացման և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում փոխգործակցության ամրապնդման կարևորությունը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ քայլերին:

Пашинян и Мишустин провели двустороннюю встречу в Ереване 10/09/2020   16:43  |  Лента новостей
На полях проходящего в Ереване заседания Евразийского межправительственного совета премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем правительства Российской Федерации Михаилом Мишустиным.
Как сообщает пресс-служба главы правительства Армении, Никол Пашинян отметил, что это первый визит господина Мишустина в Ереван в качестве премьер-министра, и выразил сожаление в связи с тем, что визит проходит в условиях происходящих в Нагорном Карабахе военных действий. Премьер-министр Армении выразил надежду, что в скором времени премьер-министр Российской Федерации посетит нашу страну в других условиях и в другой атмосфере.
В начале встречи главы правительств двух государств обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе, особо подчеркнув важность скорейшего прекращения боевых действий.
Никол Пашинян и Михаил Мишустин обсудили актуальные вопросы развития российско-армянского торгово-экономического сотрудничества в таких сферах, как энергетика, транспорт и промышленность.
Главы правительств отметили важность реализации совместных перспективных проектов и углубления взаимодействия в Евразийском экономическом союзе. Собеседники коснулись также мер по борьбе с коронавирусной инфекцией.