Վարչապետն ընդունել է ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչին 10/08/2020   16:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչին:
Վարչապետը նախ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողություններին, որոնք իրականացվում են Թուրքիայի հրահրմամբ և աջակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ փաստացի այսօր Լեռնային Ղարաբաղը մղում է հակաահաբեկչական պայքար,  քանի որ ադրբեջանական կողմից պատերազմական գործողություններին Թուրքիայի միջամտությամբ ներգրավված են նաև ահաբեկչական խմբավորումների անդամներ: Կառավարության ղեկավարը, նշելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների նախագահների հրադադար հաստատելու կոչի մասին հայտարարությունը, ընդգծել է, որ մեր երկիրը ողջունել է այն:
«Կարևոր է, որ չնայած ստեղծված իրավիճակին՝ հոկտեմբերի 9-ին Երևանում կանայալու է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը: Վստահ եմ, որ հաջողությամբ կշարունակենք կառուցողական երկխոսությունը ԵԱՏՄ-ի նպատակների իրականացման և զարգացման ուղղությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին ստեղծված իրավիճակում ևս Երևանում միջկառավարական խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման հիմնական ուղղությունները և առաջնահերթությունները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստի օրակարգային հարցերի:
15:26 07/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը վերածվում է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի. ՀՀ վարչապետ

Премьер Армении встретился с председателем Коллегии ЕЭК 10/08/2020   18:32  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаила Мясниковича. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр сначала коснулся развязанных Азербайджаном в Нагорном Карабахе боевых действий, которые ведутся по подстрекательству и при поддержке Турции. Никол Пашинян подчеркнул, что фактически сегодня Нагорный Карабах ведет антитеррористическую борьбу, поскольку при посредничестве Турции на азербайджанской стороне в боевых действиях принимают участие также члены террористических группировок. Отметив заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ с призывом к установлению режима прекращения огня, глава правительства подчеркнул, что наша страна приветствует его.
“Важно, что, несмотря на сложившуюся ситуацию, очередное заседание Евразийского межправительственного совета состоится 9 октября в Ереване. Уверен, что мы успешно продолжим конструктивный диалог по реализации и развитию целей ЕАЭС”, - сказал Никол Пашинян.
Председатель Коллегии ЕЭК поблагодарил армянскую сторону за организацию в сложившейся ситуации заседания Межправительственного совета на высоком уровне в Ереване.
В ходе встречи были обсуждены основные направления и приоритеты развития интеграционных процессов в рамках ЕАЭС, а также вопросы повестки дня предстоящего заседания Евразийского межправительственного совета.