Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը վերածվում է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի. ՀՀ վարչապետ 10/07/2020   15:26  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Sky news հեռուստաալիքին, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի համար Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը, ըստ էության, վերածվել է «միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի»:
Բախվելով անլուծելի խնդրի, որը ծագել է իր պաշտոնավարման տարիներից շատ առաջ, և վկայակոչելով սիրիացի վարձկանների մասին լուրերը՝ պարոն Փաշինյանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության այս վերջին սրացումը համարում է քաղաքակրթական խնդիր:
Նիկոլ Փաշինյանը Sky News-ին ասաց. «Նախ, Թուրքիան ուղղակիորեն և ամբողջովին ներգրավվել է հակամարտության մեջ՝ հրահրելով և բորբոքելով այն»: Թուրքիան Սիրիայի տարածքից վարձկաններ և ահաբեկիչներ է տեղափոխել հակամարտության գոտի, ինչը փոխում է ամբողջ համատեքստը: Նա հավելեց. «Ըստ էության, սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության պայքարը միջազգային ահաբեկչության դեմ»:
Պարոն Փաշինյանը նաև մեղադրում է Թուրքիային Ադրբեջանին սատարելու մեջՙ «հայերի դեմ ցեղասպան քաղաքականություն վարելու և այդ երկրի ծավալապաշտական նկրտումները զարգացնելու համար»: Նա ասաց. «Եկեք նայենք, թե ինչ է անում Թուրքիան Միջերկրական ծովում, Լիբիայում, Սիրիայում, Իրաքում: Ինձ համար կասկած չկա, որ սա Հայոց ցեղասպանությունը շարունակելու և թուրքական կայսրությունը վերականգնելու քաղաքականություն է»:
Այս պատմական մեղադրանքները բնավ չեն նպաստում հակամարտության լուծմանն ուղղված նոր գաղափարների գեներացմանը: ՀՀ վարչապետը կրկնեց իր բանակցային դիրքորոշումը, այն է՝ ցանկացած խաղաղ կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, չնայած որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հրաժարվել է բանակցություններ վարել չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության հետ:
Թուրքիայի ներկայիս կեցվածքը նոր հարթություն է տեղափոխում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը: Այդուամենայնիվ, այն շարունակում է մնալ որպես տարածքային վեճ, որը չի կարգավորվել Հայաստանի նախորդ կառավարությունների և հայր ու որդի Ալիևների դինաստիայի կողմից:
Չնայած հրադադարի ռեժիմի միջազգային կոչերին, մենք ականատեսն ենք ահագնացող բռնության, ինչն արդեն իսկ հանգեցրել է քաղաքացիական անձանց մեծաթիվ կորուստների»:
Պարոն Փաշինյանի այսօրվա մեկնաբանություններից կարելի է ենթադրել, որ նա հակված է հնարավորինս շուտ վերսկսել խաղաղության գործընթացը»:
20:20 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թուրքիան 100 տարի անց վերադարձել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջան՝ հայերի ցեղասպանությունը շարունակելու համար.Նիկոլ Փաշինյան
09:28 04/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Անգելա Մերկելի հետ

Конфликт с Азербайджаном перерастает в борьбу против международного терроризма - Пашинян 10/07/2020 18:16 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал телеканалу Sky News интервью. Беседа опубликована на сайте главы правительства Армении.
“Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заявляет, что для Нагорного Карабаха и Армении конфликт с Азербайджаном, по сути, превратился в борьбу с международным терроризмом.
Столкнувшись с неразрешимой проблемой, которая возникла задолго до его вступления в должность, и ссылаясь на информацию о сирийских наемниках, господин Пашинян считает это последнее обострение между Арменией и Азербайджаном вопросом цивилизации.
Никол Пашинян сказал Sky News: “Во-первых, Турция непосредственно и полностью вовлечена в конфликт, она подстрекает и разжигает действия”. Турция также перебросила наемников и террористов с территории Сирии в зону конфликта, что меняет весь контекст. Он добавил: “По сути, это становится борьбой Нагорного Карабаха и Армении против международного терроризма”.
Господин Пашинян также обвиняет Турцию в поддержке Азербайджана, “проведении политики геноцида против армян и развитии экспансионистских амбиций этой страны”. Он сказал: “Давайте посмотрим, что совершает Турция в Средиземноморье, в Ливии, в Сирии, в Ираке. Для меня нет никаких сомнений в том, что это политика продолжения геноцида армян и восстановления турецкой империи”.
Премьер-министр Армении повторил свою переговорную позицию: любое мирное урегулирование должно быть приемлемым для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Текущая позиция Турции переводит проблему Нагорного Карабаха на новую плоскость. Тем не менее, он продолжает оставаться территориальным спором, который сменявшие друг друга правительства в Армении и династия отца и сына Алиевых в Азербайджане не смогли разрешить.
Несмотря на международные призывы к прекращению огня, мы являемся свидетелями продолжения насилия, которое уже привело к многочисленным жертвах среди гражданского населения”.