Խաղաղ բնակչությանը «որպես վահան» օգտագործելու դեպքում պատասխանատուն տվյալ պետությունն է. Ս.Սահակյան 07/17/2020   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը, թիրախավորելով Տավուշի սահմանամերձ բնակավայրերը, թույլ է տալիս հումանիտար իրավունքի խախտումներ եւ բոլոր հիմքերը կան ՄԻԵԴ դիմելու համար։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել միջազգային իրավունքի մասնագետ Սիրանուշ Սահակյանը։
Ինչպես հայտնի է՝ վերջին օրերին Ադրբեջանը թիրախավորում է խաղաղ բնակավայրերը՝ խոցելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, գյուղացիների տները։
Ս.Սահակյանը նկատեց, որ անգամ զինված ընդհարումների պարագայում անթույլատրելի է քաղաքացիական անձանց զենքի տակ վերցնելը և թիրախավորելը։ «Այս դեպքերը վկայում են այն մասին, որ գործ ունենք նաև քաղաքացիական անձանց թիրախավորելու հետ, որն ընդհուպ կարող է քրեական պատասխանատվության հարցեր առաջ բերել, պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները նաև անձնական պատասխանատվության հարցեր են առաջ բերում», - ասաց Սիրանուշ Սահակյանը։
Հակառակորդի կիրառած ԱԹՍ-ի հետեւանքով տուժել է նաեւ Չինարի բնակիչներից մեկը։ Սիրանուշ Սահակյանը փաստեց, որ գործ ունենք մարդու իրավունքների խախտումների հետ, որոնց թվում կենսական է կյանքի իրավունքը, ընտանիքի անձեռնմխելիության իրավունքը, որի տակ պաշտպանվում է նաև կոնկրետ բնակավայրում բնակվելու իրավունքը, բայց գործ ունենք նաև հումանիտար իրավունքի խախտումների հետ։
Նշենք, որ բացահայտվել են ադրբեջանցիների կողմից քաղաքացիական անձանց որպես վահան օգտագործելու դրվագներ, երբ համապատասխան տեխնիկան տեղակայվում է բնակավայրերում և այնտեղից հայկական գյուղերի ուղղությամբ զենք են կիրառում, ինչին ի պատասխան, բնականաբար, պետք է պատասխան լինի և, քաղաքացիական անձանց որպես վահան օգտագործելով, անհամաչափ վնասվածքներ են պատճառվում քաղաքացիական անձանց։
Ըստ Ս.Սահակյանի՝ ման դեպքերում պատասխանատվությունը «որպես վահան» օգտագործող պետությանն է, այս դեպքում՝ Ադրբեջանինը։
«Քաղաքացիական հասարակության հետևում պատսպարվելով՝ հակառակորդի զենքի գործադրումից վնասվածքներ են հասցվում քաղաքացիական անձանց, որը հումանիտար իրավունքի ներքո անթույլատրելի է, որովհետև կան կանոններ, որ զինտեխնիկան կամ զինվորական օբյեկտները չի կարելի տեղակայել բնակչության մոտ, պետք է պահպանվի որոշակի տարածություններ պետք է պահպանել և, եթե պետությունը խախտում է և տեղակայում է, ապա քաղաքացիական անձանց պատճառված վնասվածքի համար պատասխանատու է այն պետությունը, որը խախտել է այդ կանոնը, բայց, անկախ նրանից, թե իրավական ինչ կարգավորումներ կան, հարցը նաև գտնվում է բարոյահոգեբանական դաշտում և քաղաքացիական բնակչությունը, քաջատեղյակ չլինելով սեփական պետության պատասխանատվությանը, սկսում է հայկական կողմին մեղադրել վնասվածքների համար և դա հավելյալ բացասական էմոցիաներ է առաջացնում հայերի նկատմամբ, իսկ մենք գիտենք, որ հայատյացության՝ արմենաֆոբիայի, լրջագույն քաղաքականություն կա՝ պետության մակարդակով հովանավորվող և սրանք պարզապես միջավայր է ստեղծում, որ պատրաստեն սեփական հասարակությունն ընդդեմ հայերի և Հայաստանի»,- ասաց Սահակյանը։
Նշենք, որ դեռեւս 2016թ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից Կոնվենցիայի պահանջները խախտելու վերաբերյալ գանգատներ են նախապատրաստվել և ներկայացվել ՄԻԵԴ։ Սիրանուշ Սահակյանը տեղեկացրեց, որ հրետակոծության հետևանքով իրավազորության հաստատման իրավական հարցադրումներ են դրվել և նախնական՝ ընդունելության փուլում դրանք հաղթահարված են, ՄԻԵԴ-ը վարույթ է ընդունել 100-ավոր գործեր, որոնց մի մասը վերաբերում է հենց քաղաքացիական անձանց սպանությանը, մասնավորապես՝ Թալիշում Խալափյանների սպանությանը, գլխատումների գործերին, ինչպես նաև՝ դիակների անարգմանը, իսկ մյուս խումբ գանգատները վերաբերում են հենց բնակչությանը թիրախավորելուն։ Նրա կարծիքով՝ մեկ տարվա ընթացքում որոշակի գործերով վճիռներ կլինեն։
«Այս պահին ձևավորված պրակտիկան հաշվի առնելով՝ կարող եմ նշել, որ նաև ներկայիս դեպքերի առնչությամբ ՄԻԵԴ ներկայացնելու իրավական հիմքերը և փաստերը կան։ Եթե պատշաճ փաստահավաքչություն իրականացվի, կարելի է ՄԻԵԴ-ի միջոցով վերականգնել բնակիչների խախտված իրավունքները»,- ասաց Սահակյանը։
14:10 09/07/2020  |  ՄեկնաբանությունՍիրանուշ Սահակյան. ՄԻԵԴ-ը հանձնառել է ՍԴ նախագահի ու դատավորների գործի անհապաղ քննություն
17:14 29/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս փաստերի ամրագրման պարագայում չի կարող խոսք գնալ Ադրբեջանի կազմում ԼՂ գոյության մասին. Սիրանուշ Սահակյանը՝ ՄԻԵԴ վճռի մասին
19:46 05/03/2020  |  ՀարցազրույցՊետական շահերի պաշտպանության պատրվակով դատախազությունը ունենալու է իրական հնարավորություն՝ ներխուժել մասնավոր ոլորտ. Սիրանուշ Սահակյան
17:52 13/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ բացասական եւ կոշտ միջազգային արձագանք է լինելու. իրավապաշտպանը՝ ՍԴ դատավորների վրա կոմպրոմատային ճնշումների հնարավորության մասին
19:19 17/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները որոշել են մտնել մասնավոր սեկտոր. Սիրանուշ Սահակյան
18:06 11/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհապաղ կազմակերպել Դատավորների և իրավաբանների անկախության հարցերով Հատուկ Զեկուցողի այցը Հայաստան. Սիրանուշ Սահակյանի ելույթը՝ Ժնեւում
16:15 14/10/2019  |  ՔաղաքականԿտեսնենք՝ ցանկանո՞ւմ են էթիկական ստանդարտներ զարգացնել, թե իրենց անգործությամբ կնպաստեն քաղաքական մշակույթի վաթտարացմանը. Սիրանուշ Սահակյան
20:28 12/09/2019  |  ՀարցազրույցԲանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների ստացման սահմանափակումը վերացնող նախագիծը կարող է կամայականությունների հանգեցնել. Սիրանուշ Սահակյան

“Есть все основания для обращения в ЕСПЧ”: юрист о преступных действиях Азербайджана 07/17/2020   15:49  |  Лента новостей
Азербайджан, прицельно обстреливая приграничные населенные пункты Тавуша, допускает нарушение гуманитарных прав, и есть все основания для обращения в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ). Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявила специалист по международному праву Сирануш Саакян.
Как известно, в последние дни азербайджанские подразделения открыли артиллерийский огонь по мирным населенным пунктам Армении, осуществляя целенаправленный преступный обстрел гражданской инфраструктуры и домов местных жителей.
Саакян отметила, что даже в условиях вооруженных противостояний недопустимо брать под прицел гражданских лиц. “Эти случаи свидетельствуют о том, что мы имеем дело с превращением гражданских лиц в мишень, что может вызвать вопросы, вплоть до вопросов уголовной ответственности. Вопросы ответственности за военные преступления и преступления, направленные против человечества, влекут также вопросы личной ответственности”, - сказала Саакян.
В результате применения противником беспилотника пострадал также один из жителей Чинари. Сирануш Саакян констатировала, что мы имеем дело с нарушением прав человека, в числе которых право на жизнь, право на неприкосновенность семьи, которыми также защищается право на проживание в конкретном населенном пункте, но мы имеем также дело с нарушением гуманитарного права.
Отметим, что также были раскрыты эпизоды использования азербайджанцами гражданских лиц в качестве щита, в частности, размещения военной техники в населенных пунктах, откуда ведутся обстрелы по армянским селам, на которые, естественно,  должен последовать ответ.
По словам Саакян, в подобных случаях ответственность лежит на государстве, в данном случае Азербайджане, использующем людей “в качестве щита”.
Саакян пояснила, что есть правила, согласно которым военная техника или военные объекты нельзя размещать близ населения; должно соблюдаться определенное расстояние.
“Если же государство нарушает его и размещает, то ответственным за нанесенные гражданским лицам ранения является то государство, которое нарушило это правило. Но вне зависимости от наличия правовых норм регулирования, вопрос также лежит в морально-психологической плоскости, и гражданское население, не зная об ответственности собственного государства, начинает обвинять армянскую сторону, и это вызывает дополнительные негативные эмоции в отношении армян. Мы же знаем, что там ведется серьезнейшая политика армянофобии, спонсируемая на государственном уровне, и они просто создают среду, чтобы настроить собственное общество против армян и Армении”, - сказала Саакян.
Отметим, что ранее были подготовлены и поданы в ЕСПЧ жалобы относительно нарушения Азербайджаном требований Конвенции в ходе Апрельской войны 2016 года.
Сирануш Саакян сообщила, что вследствие артобстрела были поставлены правовые вопросы об установлении правомочия и, предварительно, на этапе приема они были преодолены. ЕСПЧ принял к производству сотни дел, часть которых касается именно превращения населения в мишень. По ее мнению, в течение года будут вынесены вердикты по некоторым дел.
“С учетом сформировавшейся в данный момент практики, могу отметить, что есть правовые основания и факты для обращения в ЕСПЧ в связи с нынешними случаями. Если на должном уровне будет проведен сбор фактов, можно через ЕСПЧ восстановить нарушенные права жителей”, -заявила Саакян.