Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորման գործով նիստը հետաձգվեց 07/02/2020   12:50  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, հետաձգվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքների գործով նիստը։ Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ դատարանը եւ մեղադրող կողմը չէր հասցրել ծանոթանալ մասնավորապես պաշտպանական կողմի բողոքներին, դրանք ուշ էին ստացել։
Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա հուլիսի 7-ին։
Ինչպես արդեն նշել ենք՝ Գագիկ Ծառուկյանը վարակվել է կորոնավիրուսով, ուստի՝ այս դատական նիստին չի մասնակցել։
Հիշեցնենք՝ Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38 -154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ ընտրակաշառք տալու համար ու քննիչը նրան կալանավորելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել։ Հունիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել է ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ Ծառուկյանի նկատմամբ հնարավոր հետապնդումների մասին հայտարարվեց այն բանից հետո, երբ նա հունիսի 5-ին քննադատեց իշխանությունների հակամաճարակային գործողությունները նշելով, որ այն տապալել են: Գ.Ծառուկյանը նշել էր, որ ձախողումներ են գրանցվել բոլոր ոլորտներում բարձրացնելով իշխանությունների 100 տոկոսի փոփոխության հարց:Հայտարարությունից հետո մամուլում շրջանառության մեջ դրվեց 1979թ Գագիկ Ծառուկյանին առնչվող խմբակային բռնաբարության գործի մասին նյութերը։
12:29 02/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎերաքննիչ դատարանում սկսվել է կորոնավիրուսով հիվանդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու գործով դատական նիստը
09:07 02/07/2020  |  ՄամուլԳագիկ Ծառուկյանի մոտ թոքաբորբի նշաններ կան. «Հրապարակ»
18:08 01/07/2020  |  ՄեկնաբանությունԾառուկյանի կալանավորելու միջնորդությունը վերաքննիչ դատարանը կքննարկի վաղը
11:53 01/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու պահանջով դատախազության բողոքը մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին
09:11 01/07/2020Ծառուկյանի գործը՝ լակմուսի թուղթ. Իշխանական թիմը ցնծության մեջ է եղել. «Հրապարակ»
16:58 30/06/2020  |  ՄեկնաբանությունՓաստորեն բարի մարդկանց ևս կորոնավիրուսը չի շրջանցում. Ծառուկյան
18:42 29/06/2020  |  ԿորոնավիրուսՆվեր Ծառուկյանի մոտ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել. Նա չի ներկայացել հարցաքննության
09:28 27/06/2020  |  ՄամուլՆոր մանրամասներ Գագիկ Ծառուկյանի գործից․ ովքեր են գնում հարցաքննության. «Ժողովուրդ»

Апелляционный суд отложил слушания по жалобе на отказ в аресте Гагика Царукяна 07/02/2020 13:02 | Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Мхитара Папояна отложил рассмотрение жалоб по делу лидера “Процветающей Армении” Гагика Царукяна.
Как сообщил журналистами адвокат лидера ППА Ерем Саркисян, суд и сторона обвинения не успели, в частности, ознакомиться с жалобами стороны защиты. Они их получили поздно. Следующее заседание суда состоится 7 июля.
На днях стало известно, что Гагик Царукян заразился коронавирусом, поэтому он принял участия в сегодняшнем судебном заседании.
Ранее агентство сообщило, что Гагику Царукяну предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 154.2 УК РА - за дачу взяток избирателям. Следователь обратился в суд с ходатайством об аресте Гагика Царукяна.
21 июня суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Роберта Папояна отклонил ходатайство следователя СНБ.
Решение суда в апелляционном порядке обжаловали как Прокруатура, так и сторона защиты. Прокуратура требует отменить решение суда первой инстанции и заключить Царукяна под стражу, а сторона защиты затронула вопрос о подследственности, указав, что предварительное расследование данного уголовного дела должна вести исключительно Специальная следственная служба. Защита также попросила суд счесть подтвержденным отсутствие обоснованного подозрения. Апелляционный суд назначил заседание по рассмотрению жалобы на 2-ое июля, в то время как у Гагика Царукяна подтвердился коронавирус.