Վարչապետին է ներկայացվել ԱԳ նախարարության 2019 թ. գործունեության հաշվետվությունը 05/25/2020   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ, համաձայն աշխատակարգի, շարունակվում են ՀՀ պետական կառավարման մարմինների 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունների լսումները: Մայիսի 25-ին հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ կառավարությունից։
Նախարարը մանրամասն զեկուցել է հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների և գերակայությունների ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների մասին: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման, ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման, մարդու իրավունքների պաշտպանության օրակարգի առաջմղման, երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում համագործակցության զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին: ԱԳ նախարարը, մասնավորապես ընդգծել է, որ հայկական դիվանագիտությունն իր գործունեությամբ հաստատել է՝ ինքնիշխանությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն սկզբունքն է և երկու մյուս սկզբունքների՝ համահայկականության և փոխգործակցության հետ մեկտեղ ապահովում է միջազգային ասպարեզում հայ ժողովրդի արժեքների և շահերի հետապնդումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության և եվրոպական մայրցամաքի երկրների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի, անմիջական հարևաններ Վրաստանի ու Իրանի հետ փոխգործակցության,  տարբեր տարածաշրջանների երկրների հետ հարաբերությունների առավել զարգացմանը միտված քայլերը: Առանձնահատուկ կարևորվել է Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան համագործակցության եռակողմ ձևաչափի հաստատումը: ԱԳ նախարարը զեկուցել է Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի պետությունների հետ գործակցության խթանմանը միտված քայլերի, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ՄԱԿ-ի, Եվրոպական խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում և բազմակողմ այլ ձևաչափերում համագործակցության և մեր երկրի առաջնահերթությունների մասին:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված բոլոր ուղղություններով հարաբերությունների զարգացումը և մեր երկրի դիվանագիտական ծառայության ներուժի լիարժեք իրացմանն ու ամրապնդմանը միտված հետևողական աշխատանքների իրականացումը: Կառավարության ղեկավարն արտաքին քաղաքական գործընթացում ընդգծել է տնտեսական բաղադրիչի ընդլայնման անհրաժեշտությունը: «Բոլոր ուղղություններով արտաքին քաղաքականությունը պետք է զուգորդվի տնտեսական նախագծերի ներկայացմամբ ու ներգրավմամբ»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև համահայկական ներուժը լիարժեք օգտագործելու համար նոր հայեցակարգի մշակումը՝ հաշվի առնելով սփյուռքում վերջին տասնամյակների ընթացքում տեղի ունեցած գործընթացներն ու փոփոխությունները: Կառավարության ղեկավարն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ պատասխանատուներին տվել է նաև կոնկրետ այլ հանձնարարականներ:
15:46 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը պահող ֆեյքերի բանակը Ֆեյսբուքում (ՄՇՏԱԴԻՏԱՐԿՄԱՆ ԱՄՓՈՓՈՒՄ) AntiFake.am-
12:57 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հորդանանի թագավորին՝ Անկախության օրվա առթիվ
12:32 25/05/2020  |  ՔաղաքականՓաշինյանն է այն «սոսինձը», որը միասնական է պահում ապագաղափարական սկզբունքներով միավորված «Իմ քայլը» խմբակցությունը. Նրա հրաժարականից հետո համակարգը կոլապսի առաջ կկանգնի. քաղտեխնոլոգ
10:58 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը շրջանավարտներին
10:09 25/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԱվտոմեքենայի մեջ՝ միայն դիմակով, աշխատանքի վայրում՝ միայն դիմակով. Փաշինյան
00:02 25/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍEղբա՛յր, եթե ակնհայտորեն կորցրել ես ժողովրդի մեծամասնության աջակցությունը, բա դիմումդ գրելու «задержка»-ն ինչու՞մն ա. Սամվել Ֆարմանյան
23:34 24/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության զորքերը շուտով կլինեն Կապանում. Նարեկ Մալյան
22:16 24/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹփերի տակ նկարներ, կորոնավիրուս, ձերբակալություններ. Գևորգ Պետրոսյանը՝ վարչապետի աշխատանքի մասին

Пашинян заявил о важности разработки новой концепции полного использования общеармянского потенциала 05/25/2020   17:38  |  Лента новостей
Согласно уставу, под председательством Никола Пашиняна продолжаются слушания отчетов деятельности органов государственного управления Республики Армения за 2019 год. 25 мая с отчетным докладом выступило министерство иностранных дел во главе с министром Зограбом Мнацаканяном. Подробности передает пресс-служба премьера Армении.
Министр подробно доложил о проделанной за отчетный период работе по приоритетным направлениям внешней политики Республики Армения. В частности, были затронуты работы по процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского вопроса, международному признанию и осуждению Геноцида армян, предотвращению геноцидов и преступлений против человечности, продвижению повестки дня в области прав человека и развитию сотрудничества на двусторонних и многосторонних платформах. В частности, глава МИД подчеркнул, что армянская дипломатия своей деятельностью доказала, что суверенитет является важнейшим принципом внешней политики Армении, и вместе с двумя другими принципами - панарменизмом и сотрудничеством, обеспечивает защиту ценностей и интересов армянского народа на международной арене.
Зограб Мнацаканян представил шаги, направленные на дальнейшее развитие отношений с Россией, США, Европейским союзом и странами европейского континента, в том числе Францией и Германией, непосредственными соседями - Грузией и Ираном, а также со странами разных регионов. Особо была подчеркнута важность создания трехстороннего формата сотрудничества Армения-Кипр-Греция. Министр иностранных дел доложил о шагах, направленных на развитие сотрудничества со странами Ближнего Востока и Африки, а также о сотрудничестве и приоритетах нашей страны в рамках ЕАЭС, ОДКБ, ООН, Европейского совета, ОБСЕ, Международной организации Франкофонии и других многосторонних форматов.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность развития отношений по всем вышеперечисленным направлениям и осуществления последовательных работ по полноценной реализации и укреплению потенциала дипломатической службы нашей страны. Премьер-министр подчеркнул необходимость расширения экономического компонента во внешнеполитическом процессе. “Внешняя политика по всем направлениям должна сопровождаться представлением и привлечением экономических проектов”, - сказал премьер-министр. Никол Пашинян также подчеркнул важность разработки новой концепции полного использования общеармянского потенциала с учетом процессов и изменений, которые произошли в диаспоре за последние десятилетия. Премьер-министр также дал другие конкретные поручения ответственным за внешнюю политику лицам.