Ստեփան Դանիելյան. ՍԴ հանրաքվեից հրաժարումը կնշանակի, որ կառավարությունը խուսափում է վստահության հանրաքվեից 05/15/2020   14:46  |  Մեկնաբանություն
Քաղաքական վերլուծաբան Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «ԱԺ-ի խորացող ճգնաժամը կարող է հաղթահարվել ՍԴ հանրաքվեի միջոցով։
ԱԺ-ի ճգնաժամի ինստիտուցիոնալ պատճառները.
-ԱԺ կազմը չի արտահայտում Հայաստանի իրական քաղաքական դասավորվածությունը, ինչը մշտական ցնցումների պատճառ է, իսկ քաղաքական պրոցները խորհրդարանում չեն ընթանալու,
- ԱԺ կազմը հիմնականում բաղկացած է պատահական մարդկանցից, որոնց ցուցակը կամայական կերպով մեկ անձ է կազմել, ինչն արդեն մասնագիտական առումով անգործունակ է սարքում խորհրդարանը։
Այս երկու պատճառներն անհաղթահարելի են։ ՍԴ հանրաքվեն, ուզեն, թե չուզեն, իրականում նշանակում է գործող կառավարության վստահության հարցում։
ՍԴ հանրաքվեից հրաժարումը կնշանակի, որ կառավարությունը խուսափում է վստահության հանրաքվեից, ինչն արդեն, ԱԺ ճգնաժամից բաց, նաև վստահության ճգնաժամ կստեղծի, շատ վատ հետևանքներով»։
15:47 11/05/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրդյոք լեգիտի՞մ է գործող կառավարությունը. Ստեփան Դանիելյանի գրառումը
12:27 09/05/2020  |  Վերլուծություններ«Թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխություն». ի՞նչ է դա նշանակում
19:09 05/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը վստահ չի իր ապագայի հանդեպ, նա շտապում է . Ստեփան Դանիելյան
18:44 27/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԹե որքանով Սերժ Սարգսյանի դասը կըմբռնվի ՀՀ քաղաքական ուժերի ու ապագա իշխանությունների համար, դժվար է ասել. քաղաքագետ
16:14 22/04/2020  |  ՔաղաքականԼավրովի հայտարարությունը հնարավոր է ուղերձ էր հայ հանրությանը, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում կան խնդիրներ. քաղաքագետ
13:15 15/04/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրցախում «նաղդը նիսյայից լավ է» սկզբունքն է աշխատել. Ստեփան Դանիելյան
14:08 13/03/2020  |  ՄեկնաբանությունԿարող ենք ֆիքսել, որ հանրաքվե չի լինելու, այնպես որ «հեղափոխականները» պետք է նոր թեմա գտնեն ժողովրդին զբաղեցնելու համար․Դանիելյան
19:10 27/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատական համակարգի կայացման համար կարեւոր փուլ էր, ՍԴ դատավորները որոշեցին լինել արժանապատիվ. Ստեփան Դանիելյան
01:12 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ հասարակությունը արհեստականորեն բաժանվում է սևերի ու սպիտակների. Ստեփան Դանիելյան

Политолог рассказал, что будет означать отказ властей Армении от конституционного референдума 05/15/2020   15:16  |  Комментарий
Углубляющийся кризис Национального собрания Армении может быть преодолен посредством референдума по вопросу Конституционного суда, считает политолог Степан Даниелян.
Он указал на институциональные причины кризиса НС. По его мнению, состав НС не отражает реальный политический расклад Армении, что является причиной постоянных потрясений.
По словам эксперта, состав НС в основном состоит из случайных людей, и их список произвольным образом составил один человек, что, как считает он, уже делает парламент недееспособным в профессиональном плане.
“Эти две причины непреодолимы. Референдум по вопросу КС, хотят они этого или нет, в действительности, означает опрос о доверии действующему правительству. Отказ от референдума по вопросу КС будет означать, что правительство избегает референдума о доверии, что,  помимо кризиса НС, создаст также кризис доверия с весьма плачевными последствиями”, - написал Степан Даниелян на свой странице в Facebook.