Փաշինյանի նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանն ԱԱԾ է հրավիրվել. ԱԱԾ-ն առայժմ չի մեկնաբանում 04/09/2020   14:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավիացիոն գծով նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը հրավիրվել է ԱԱԾ: Այս տեղեկատվությունը լրատվամիջոցների հետ զրույցում հաստատել է Հակոբ Ճաղարյանի կինը:
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից խոստացան ավելի ուշ տեղեկացնել Հակոբ Ճաղարյանը հրավիրված է ԱԱԾ, թե ոչ և ինչ նպատակով: «Փաստինֆո»-ն փորձեց կապ հաստատել Հակոբ Ճաղարյանի հետ, սակայն վերջինս զանգերին չի պատասխանում:
Նշենք, որ Հակոբ Ճաղարյանի աշխատանքից ազատվելու մասին հայտնի դարձավ երեկ։ Վերջինս հատարարել է, որ դիմումը գրել էր դեռ մեկ շաբաթ առաջ ու նշել, որ իր որոշման հիմքերը հանդիսանում են քաղաքացիական ավիացիայի հանդեպ ցուցաբերվող կարծանիչ, քայքայիչ և ապապետական մոտեցումները:
«Նախորդ Շաբաթ օրը Ապրիլի 4-ին ես վարչապետին գրելեմ իմ վերջին զեկույցը, որտեղ հերթական և վերջին անգամ բացատրել եմ
- հայկական քաղավիացիայի ԻՐԱԿԱՆ իրավիճակը, առանց ստերի և իրականության աղավաղման;
- հերթական անգամ պարզաբանել եմ այս վիճակում հայտնվելու իրական պատճառները;
- և նշել եմ այս ճգնաժամից դուրս գալու ուղիները
Զեկույցում առաջարկել եմ թույլ տալ վերջապես գրագետ, կազմակերպված, և երկիրն ու ոլորտը սիրող, անվարձահատույց աշխատանքի պատրաստ, իրական մասնագետների թիմի հետ լծվել իրավիճակի շտկմանը:
Հակառակ դեպքում ընդունել իմ հրաժարականը:
Համաձայն օրենքի, հրաժարականիս պաշտոնական գրավոր դիմումը երկայացրել եմ Երկուշաբթի, Ապրիլի 6-ին»,- ֆեյսբուքում գրել է Հակոբ Ճաղարյանը:
Վերջինս ընդգծել է` հրաժարվում է տաքուկ տեղ գտած, անհաղորդ խորհուրդներով «խորհրդականի» անպիտան կարգավիճակից:

Экс-советника Пашиняна вызвали в Службу нацбезопасности: в СНБ эту информацию пока не комментируют 04/09/2020   15:00  |  Лента новостей
Бывший советник премьер-министра Армении по авиационной линии Акоп Чагарян вызван в Службу национальной безопасности. Эту информацию в беседе со СМИ подтвердила супруга Акопа Чагаряна.
В пресс-службе СНБ в ответ на вопрос "ФактИнфо" пообещали позже предоставить информацию относительно того, был ли Чагарян приглашен в СНБ и с какой целью.
"ФактИнфо" попыталось связаться с Акоппом Чагаряном, однако последний не ответил на звонки.
Напомним об отставке Акопа Чагаряна с поста советника премьер-министра Армении Никола Пашиняна сталоизвестно накануне, 8 апреля. Чагарян заявил, что  основанием для его ухода с работы стали проявляемые к сфере гражданской авиации пагубные, разрушительные и антигосударственные подходы.
Чагарян сообщил, что в прошлую субботу, 4-го апреля, он написал премьеру последний доклад, где в очередной и последний раз объяснил:
- Реальное положение дел в сфере гражданской авиации, без вранья и искажения действительности;
- в очередной раз пояснил реальные причины возникшей ситуации;
- обозначил пути выхода из этой ситуации.
Чагарян также сообщил, что в докладе он предложил позволить вместе с командной грамотных, организованных, любящих страну и сферу, готовых к работе на  безвозмездной основе настоящих специалистов взяться за урегулирование ситуации. В противном случае, как отметил экс-советник премьера, принять его отставку.
Чагарян заявил, что подал официальное заявление об отставке в понедельник, 6 апреля, и что отказ от должности – это его решение.