«Էրեբունի Պլազա» ներխուժած և կրակոցներ արձակած տղամարդը ճանաչվել է անմեղսունակ. կքննարկվի նրա նկատմամբ հարկադիր բուժման ուղարկելու հարցը 03/27/2020   13:43  |  Քրեական խրոնիկոն
«Էրեբունի Պլազա» բիզնես կենտրոն ներխուժած և կրակոցներ արձակած 32-ամյա Արթուր Թորոսյանը ճանաչվել է անմեղսունակ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Թորոսյանի փաստաբան Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ Թորոսյանի մոտ ախտորոշվել է շիզոֆրենիա-պարանոիկ հիվանդություն, ինչով պայմանավորված Թորոսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է և դատարանի որոշմամբ կիրառվել է անվտանգության միջոց, այսինքն՝ Թորոսյանը կրկին տեղափոխվել է հոգեբուժական կենտրոն: Հարցին, թե արդյո՞ք անմեղսունակ ճանաչված անձի ցուցմունքին կարող է որևէ իրավական գնահատական տրվել և որպես ապացույց օգտագործվել, փաստաբանն ասաց, որ նա ենթակա չէ քրեական պատասխանատվության՝ կատարած գործողությունների համար, սակայն ընթացակարգի համաձայն՝ պետք է լինի դատաքննություն:
«Այդտեղ որոշվելու է ոչ թե իր մեղավորության կամ անմեղության հարցը, այլ՝ հարկադիր բուժման ուղարկելու հարցը՝ հատուկ վարույթի կարգով»,- նշեց Աղաջանյանը: Հարցին, թե արդյո՞ք վերջինս կարող է մասնակցել դատաքննությանը՝ դատաքննչական գործողություններին, Աղաջանյանը պատասխանեց, որ փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ վերջինս չի կարող մասնակցել դատաքննչական գործողությունների:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հունվարի 23-ին «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոնում կրակոցներ են հնչել։ Ինքնաձիգով զինված անձը մուտք է գործել առաջին հարկ, արձակել կրակոցներ, հետաքրքրվել, թե որտեղ է գտնվում երկրորդ նախագահի գրասենյակը։ Առաջին հարկում գտնվողներն, ըստ էության պատանդի կարգավիճակում էին հայտնվել։
Բանակցությունների արդյունքում նա վայր էր դրել զենք ու հանձնվել։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում 1987թ. ծնված Արթուր Թորոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ ՔՕ 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ուրիշի գույքը դիտավորությամբ վնասելու և 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պատանդ վերցնելու համար։ Դատարանը բավարարել էր քննիչի միջնորդությունը ու նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։ Միաժամանակ բավարարվել էր նաեւ նրա նկատմամբ ստացիոնար դատահոգեբանական, դատահոգեբուժական փորձաքննություն կատարելու համար նրա հոգեբուժարանում տեղավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը։

Открывший стрельбу в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” мужчина признан невменяемым 03/27/2020   14:18  |  Криминальная хроника
Открывший стрельбу в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” 32-летний Артур Торосян признан невменяемым. Об этом “ФактИнфо” сообщил его адвокат Эдуард Агаджанян.
Он сообщил, что у Торосяна диагностировали параноидную шизофрению, поэтому избранная в отношении него мера пресечения в виде заключения под стражу была отменена. Суд постановил применить меры безопасности, то есть вновь перевести Торосяна в психиатрическую клинику. На вопрос о возможности дачи правовой оценки показаниям признанного невменяемым лица и их использования в качестве доказательства, адвокат заявил, что он не подлежит привлечению уголовной ответственности за совершенные действия, однако в соответствии с процедурой должно состояться судебное разбирательство.
“Будет решаться не вопрос его виновности или невиновности, а вопрос об отправке его на принудительное лечение в порядке особого производства”, - сказал Агаджанян.
На вопрос о возможном участии его подзащитного в судебном разбирательстве, Агаджанян указал, что в соответствии с заключением экспертизы его подзащитный может участвовать в судебно-следственных действиях.
Как ранее сообщило агентство, 23 января в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” раздались выстрелы. Вооруженный автоматом мужчина проник в бизнес-центр, открыл стрельбу и интересовался, где находится офис второго президента Армении Роберта Кочаряна. Находившиеся на первом этаже люди, по сути, оказались в заложниках.
По данному факту возбуждено уголовное дело, в рамках которого 33-летнему Артуру Торосяну  предъявлено обвинение за захват заложника и умышленные уничтожение или повреждение имущества. Суд удовлетворил ходатайство следователя об его аресте. Суд также удовлетворил ходатайство  следователя о переводе его в психиатрическую клинику для проведения стационарной судебно-психологической, судебно-психиатрической экспертизы.
14:05 17/02/2020  |  Криминальная хроникаОткрывший стрельбу в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” мужчина переведен в психиатрическую клинику