«Էրեբունի Պլազա»-ում կրակոցներ արձակած տղամարդուն տեղափոխել են հոգեբուժական կենտրոն 02/17/2020   13:32  |  Քրեական խրոնիկոն
«Էրեբունի Պլազա» հյուրանոցում կրակոցներ արձակած տղամարդը տեղափոխվել է հոգեբուժական կենտրոն՝ ստացիոնար դատահոգեբանական փորձաքննություն անցնելու նպատակով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Արամ Ավետիսյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հունվարի 23-ին «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոնում կրակոցներ են հնչել։ Ինքնաձիգով զինված անձը մուտք է գործել առաջին հարկ, արձակել կրակոցներ, հետաքրքրվել, թե որտեղ է գտնվում երկրորդ նախագահի գրասենյակը։ Առաջին հարկում գտնվողներն, ըստ էության պատանդի կարգավիճակում էին հայտնվել։
Բանակցությունների արդյունքում նա վայր էր դրել զենք ու հանձնվել։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում 1987թ. ծնված Արթուր Թորոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ ՔՕ 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ուրիշի գույքը դիտավորությամբ վնասելու և 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պատանդ վերցնելու համար։ Դատարանը բավարարել էր քննիչի միջնորդությունը ու նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։ Միաժամանակ բավարարվել էր նաեւ նրա նկատմամբ ստացիոնար դատահոգեբանական, դատահոգեբուժական փորձաքննություն կատարելու համար նրա հոգեբուժարանում տեղավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը։

Открывший стрельбу в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” мужчина переведен в психиатрическую клинику 02/17/2020   14:05  |  Криминальная хроника
Открывший стрельбу в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” мужчина переведен в психиатрическую клинику для прохождения стационарной судебно-психологической экспертизы. Об этом “ФактИнфо” сообщил и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Арам Аветисян.
Как ранее сообщило агентство, что 23 января в ереванском бизнес-центре “Эребуни-плаза” раздались выстрелы. Вооруженный автоматом мужчина проник в бизнес-центр, открыл стрельбу и интересовался, где находится офис второго президента Армении Роберта Кочаряна. Находившиеся на первом этаже люди, по сути, оказались в заложниках.
По данному факту возбуждено уголовное дело, в рамках которого 33-летнему Артуру Торосяну  предъявлено обвинение за захват заложника и умышленные уничтожение или повреждение имущества. Суд удовлетворил ходатайство следователя об его аресте. Суд также удовлетворил ходатайство  следователя о переводе его в психиатрическую клинику для проведения стационарной судебно-психологической, судебно-психиатрической экспертизы.