Աննա Դանիբեկյանի աշխատակազմը չգիտի՝ դատավորը ստացիոնար բուժում ստանո՞ւմ է, թե՞ ոչ 03/24/2020   12:33  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով հերթական դատական նիստի օրը դեռևս նշանակված չէ։ Ավելին՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի աշխատակազմը տեղեկություն չունի, թե երբ աշխատանքի կվերադառնա դատավորը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատարանի աշխատակազմից:
Հարցին, թե արդյո՞ք դատավորը ստացիոնար բուժում է ստանում, աշխատակազմից պատասխանեցին, որ այդ մասին ևս տեղեկատվություն չունեն:
Նշենք, որ մարտի 17-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվել էր գործով նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վատառողջ լինելու պատճառով:
Նախատեսվում էր, որ այդ օրը դատական նիստին պետք է քննարկվեր Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը, որը պաշտպանները ներկայացրել էին մարտի 16-ին։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Աննա Դանիբեկյանը վիրահատվել է և հայտնի չէ, թե ինչքան կտևի հետվիրահատական շրջանը:
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը դիմել էր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին՝ խնդրելով Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու միջնորդության քննարկումը մակագրել այլ դատավորի՝ նկատի ունենալով, որ գործով նախագահը վատառողջ է ու վիրահատական միջամտության է ենթարկվել, սակայն Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահն այն մերժել է։ Ի պատասխան փաստաբանի դիմումի նախագահը նշել էր, թե քրեական գործը դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վարույթում է, հետևաբար, նշված միջնորդության քննությունը գտնվում է բացառապես վարույթն իրականացնող մարմնի՝ գործը քննող դատավորի լիազորությունների շրջանակներում: Այսինքն՝ Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին միջնորդությունը կքննարկի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի համար անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել Հայաստանի նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
20:25 29/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը բավարարեց նաև Սարգիս Օհանջանյանին կալանավորելու միջնորդությունը
16:09 28/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱննա Դանիբեկյանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով երկու անձ ձերբակալվել է

В аппарате судьи по делу Кочаряна не располагают подробностями о лечении Анны Данибекян 03/24/2020   12:56  |  Суд по делу второго президента РА
Дата очередного заседания суда по делу второго президента Армении и трех бывших высокопоставленных чиновников еще не назначена. Более того, в аппарате судьи суда общей юрисдикции Еревана Анны Данибекян не располагают информацией относительно сроков ее возвращения к работе.  Об этом “ФактИнфо” сообщили в аппарате суда.
На вопрос о том, проходит ли судья стационарное лечение, в аппарате заявили, что не владеют информацией об этом.
Назначенное на 17-ое марта заседание не состоялось из-за возникших у судьи Анны Данибекян проблем со здоровьем.
В этот день планировалось рассмотрение ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, которое адвокаты экс-президента подали 16-го марта. Позже стало известно, что Анну Данибекян прооперировали, и пока не известно, сколько будет длиться послеоперационный период.
Адвокат экс-президента Ованнес Худоян обратился к председателю суда общей юрисдикции Еревана Артуру Мкртчяну с просьбой перенаправить рассмотрение ходатайства об освобождении Кочаряна под личное поручительство другому судье с учетом состояния здоровья председательствующего на суде по этому делу судьи, которая перенесла операцию. Однако председатель суда общей юрисдикции Еревана отклонил прошение. В ответ на заявление адвоката председатель указал, что уголовное дело находится в ведении Анны Данибекян, следовательно, рассмотрение указанного ходатайства находится исключительно в компетенции органа, осуществляющего производство, в рамках полномочий судьи, рассматривающей дело. Таким образом, ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство рассмотрит судья Анна Данибекян
Напомним, что за освобождение Кочаряна поручились бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян и экс-премьер Республики Арцах Анушаван Даниелян.