Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը վիրահատվել է. պաշտպաններն այդ մասին տեղեկացված չեն եղել 03/20/2020   17:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգել էր, քանի որ նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը վիրահատվել է: Այս տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց ԲԴԽ անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանը:
Հարցին, թե արդյո՞ք կառաջանա ստացիոնար բուժման կարիք և դրանով պայմանավորված՝ դատավորին փոփոխելու հարց, Բեքմեզյանն ասաց, որ տեղեկատվություն չունի այդ մասին:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ տեղյակ չեն եղել դատավորի վիրահատության մասին և իմանալու դեպքում էլ չէր բարձրաձայնի, բայց նշեց, որ ամեն վիրահատություն չէ, որ ունի երկարատև հետվիրահատական շրջան:
«Չգիտեմ, թե երբ է վիրահատվել և ինչ ծանրության վիրահատություն է տարել: Դրա համար չեմ կարող կանխատեսել: Այս իրավիճակում պարտավոր էին մոտավորապես կանխատեսական ձևով ասել, որ, գիտեք ինչ, սա մեկ-երկու շաբաթվա հարց չէ կամ մոտավորապես կանխատեսական ձևով ասել՝ հնարավոր է, որ մյուս շաբաթ նիստ տեղի ունենա»,- նշեց Ալումյանը:
Ճշգրտող հարցին, թե արդյո՞ք իրենց չէին տեղեկացրել, որ դատավորը վիրահատվել է՝ Ալումյանը նշեց. «Այո: Ի տարբերություն այլ իրավիճակների՝ այս անգամ շատ կարևոր էր մեզ համար գոնե կանխատեսական ձևով հասկանալ՝ խոսքը գնում է օրերի մասին, շաբաթների մասին, թե ամիսների մասին: Մեզ ոչինչ այս առումով չասացին»:
Հիշեցնենք, մարտի 17-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվել էր գործով նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վատառողջ լինելու պատճառով: Այդ մասին կողմերին հայտնել էին հեռախոսազանգի միջոցով, սակայն Ռոբերտ Քոչարյանի և Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանները դա գնահատելով ոչ պատշաճ իրազեկում, գնացել էին դատարան սպասելով, որ իրավասու անձը կներկայանա ու կտեղեկացնի նիստի հետաձգման պատճառների մասին: Փաստաբանները նիստերի դահլիճից հեռացել են, երբ դատարանի իրավասու աշխատակիցը նիստերի դահլիճում տեղեկացրեց նիստը հետաձգվելու մասին:
Նկատենք, որ դրա նախօրեին մարտի 16-ին, երկրորդ նախագահի փաստաբանները դատարան էին մուտքագրել նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը կալանավորումը, նախկին 4 վարչապետերի անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը: Պաշտպանական կողմը կասկածներ էր հայտնել, որ նիստի հետաձգումը կատարվել է դիտավորյալ` խոչընդոտելու համար միջնորդության քննարկման ժամանակ չորս նախկին վարչապետների ներկայությունը դատական նիստին:
14:43 17/03/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի գործով նիստը ձգձգվում է, որ ոչ բոլոր երաշխավորողները ներկա լինեն դատական նիստին. Հայկ Ալումյան

Судью Анну Данибекян прооперировали: адвокаты Кочаряна не были об этом осведомлены 03/20/2020   18:04  |  Суд по делу второго президента РА
Заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников перенесли, потому что судью Анну Данибекян прооперировали. Эту информацию в беседе с “Фактинфо” подтвердил член Высшего судебного совета Армении Григор Бекмезян.
В свою очередь адвокат экс-президента Айк Алумян в беседе с “ФактИнфо” заявил, что они не были осведомлены об операции. При этом он отметил, что не каждая операция имеет продолжительный послеоперационный период.
“Не знаю, когда ее прооперировали и насколько сложной была операция. Поэтому мне не удастся спрогнозировать. В сложившейся ситуации они были обязаны хотя бы назвать примерную дату, заявить, что это  - не вопрос двух-трех недель или могли сказать, предположить, что заседание, возможно, состоится на следующей неделе”, - отметил Алумян.
Напомним, назначенное на 17-ое марта заседание не состоялось из-за возникших у судьи Анны Данибекян проблем со здоровьем. Стороны были проинформированы о переносе заседания по телефону. Тем не менее, адвокаты Роберта Кочаряна и Юрия Хачатурова явились в суд, поскольку, согласно порядку, о переносе слушаний должно быть объявлено на судебном заседании. Они длительное время находились в зале судебного заседания, дожидаясь прихода компетентного лица, который бы в установленном порядке объявил о переносе заседания.
Отметим, что за день до этого, 16 марта, адвокаты второго президента подали в суд ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство. За освобождение Кочаряна выразили готовность поручиться бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян и экс-премьер Республики Арцах Анушаван Даниелян..
Сторона защиты высказала подозрение, что судебное заседание было отложено преднамеренно с тем, чтобы помешать присутствию всех четверых экс-премьеров на судебном заседании по рассмотрению ходатайства.