Վերաքննիչ դատարանը քննարկում է Ռոբերտ Քոչարյանի աջակցի՝ Նարեկ Մութաֆյանի խափանման միջոցի հարցը 10/21/2019   14:34  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում` դատավոր Անդրանիկ Մնացականյանի նախագահությամբ սկսվել է Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից Նարեկ Մութաֆյանին կալանավորելու մասին ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքի վերաքննիչ բողոքի քննությունը։ Մութաֆյանը կալանավորվել է սեպտեմբերի 29-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշմամբ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, սեպտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան դատավոր Աննա Դանիբեկյանին, ում վարույթում է գտնվում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը, մոտեցել են երկու երիտասարդ՝ Սարգիս Օհանջանյանը և Նարեկ Մութաֆյանը, ու ֆեյսբուքում ուղիղ եթերով հեռարձակում միացնելով, հետաքրքրվել, թե արդյոք նա կա՞ «վնգստացող դատավորների ցանկում»:
Դեպքին անմիջապես անձագանքել էր Բարձրագույն դատական խորհուրդը` նշելով, որ դատավորին տրվել է թիկնապահ, իսկ ԲԴԽ նախագահը մեկնել էր դեպքի վայր։ Հավելենք, որ Աննա Դանիբեկյանը կատարվածի վերաբերյալ հաղորդում էր ներկայացրել Ոստիկանությանը։
Հետագայում դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ 343-րդ հոդվածի 3-րդ մասով,սակայն մեղադրանքն առաջադրվել էր 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ արդարադատությանը խոչընդոտելու համար։
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, ինչի վերաբերյալ փաստաբանը ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք։ Ներկայումս քննարկվում է Մութաֆյանի խափանման միջոցի հարցը։
19:22 14/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին կալանավորելու որոշումները բողոքարկվել են

Апелляционный суд Армении рассматривает жалобу на арест сторонника Кочаряна 10/21/2019   15:13  |  Судебный репортаж
Апелляционный суд Армении рассматривает жалобу защиты на решение суда общей юрисдикции об аресте одного из сторонников второго президента Армении Роберта Кочаряна – Нарека Мутафяна.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Артуша Габриеляна 29-го сентября вынес решение заключить под стражу Нарека Мутафяна.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, поздно вечером 27-го сентября к судье Анне Данибекян, в ведении которой находится дело Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников, подошли двое молодых людей - Саркис Огаджанян и Нарек Мутафян, которые в прямом эфире на Facebook интересовались у нее, значится ли она в списке “скулящих судей”.
На инцидент немедленно отреагировал Высший судебный совет, сообщив, что судье был предоставлен телохранитель, а глава ВСС отправился на место происшествия. Добавим, что Анна Данибекян подала в Полицию заявление в связи с произошедшим. Впоследствии по факту случившегося было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 343 (“Неуважение к суду”), однако обвинение было предъявлено по части 1 статьи 332 (“Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию”)  УК Армении.
В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Это решение адвокат обжаловал в Апелляционном суде.